arsimi

Vizita e komisionit të arsimit nga Kosova, bën bashkë deputetët e PS dhe PD

Anëtarë të komisioneve për Arsimin nga Shqipëria e Kosova u takuan në ambientet e Ministrisë së Arsimit dhe Sportit. Vizita e anëtarëve...

Meta: Përkeqësim drastik! Numri i nxënësve që kanë mbaruar shkolla të larta ka rënë

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, mbajti këtë të shtunë një tryezë për arsimin parauniversitar. Në fjalën e mbajtur, Meta...

“Veshët paaftësinë me Kongres”, Boçi debat në Kuvend me Kushin për arsimin

Arsimi është bërë temë debati mes Ministres së Arsimit, Evis Kushi dhe deputetit Luçiano Boçi. Ky i fundit nga Kuvendi ka hedhur...

“Teknologji në klasën e parë”, Kushi: Qëllimi ynë të evitojmë klasat kolektive

Ministrja e Arsimit dhe Sportit Evis Kushi, në një intervistë për Euronews Albania, është shprehur se qëllimi i tyre është që...

Eksperti i arsimit: Këtë vit kemi 33 klasa më pak, po na zhduken qytetet

Eksperti i arsimit, Ndriçim Mehmeti thotë se sistemi arsimor ka shumë probleme, por më kryesorja është ikja e nxënësve jashtë vendit. Në...

Rama: Do lobojmë në BE, sistemi universitar shqiptar të përfshihet në atë evropian

Kryeministri Edi Rama thotë se qeveria shqiptare do të lobojë në Bashkimin Evropian, në mënyrë që sistemi universitar shqiptar të përfshihet...

Sistemi arsimor, ekspertja: Fatkeqësi që pas 30 vitesh kemi të njëjtat problematika

Ekspertja për çështjet e arsimit, Majlinda Keta thotë se është fatkeqësi për vendin tonë, që pas 30 vitesh sistemi arsimor ka...

Meta uron nxënësit, thirrje për ndryshimin e politikave të arsimit

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta uroi nxënësit që nisin nesër shkollën dhe vogëlushët që nesër ulen në bangat e...

Mësuesit në Kosovë duan 100 euro shtesë në pagë, paralajmërojnë grevë më 25 gusht

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të arsimit në Kosovë, Rrahman Jashari deklaroi se mësuesit kërkojnë 100 euro shtesë në paga, për...

Ulja e mesatares që të mos mbyllen degët në fakultet, thotë eksperti i arsimit

Ditën e djeshme, ministrja e Arsimit Evis Kushi bëri me dije se do të ulej mesatarja nga 7.5 në 6.5 për...

Meta: Raporti për arsimin në Shqipëri, kambanë alarmi

“Renditja e Shqipërisë e fundit në rajon dhe Europë për cilësinë e arsimit është një sinjal i fortë alarmi për të...

Shqipëria e fundit në rajon për cilësinë e universiteteve

Universiteti i Tiranës renditet i fundit nga universitetet kryesore të vendeve të rajonit. Në klasifikimin botëror të cilësisë së universiteteve sipas “Ranking...

2558 klasa kolektive nxënësish në Shqipëri

Në Shqipëri ka aktualisht 2558 klasa mësimore ku nxënësit mësojnë në mënyrë kolektive, sipas të dhënave nga Ministria e Arsimit. Në këto...

Ministria e Arsimit mbyll kopshtin ku vdiq 3-vjeçari në Fier

Ministria e Arsimit ka mbyllur kopshtin privat 'Flatrat e dijes' në Fier, ku në 7 janar të këtij viti humbi jetën...