art

Mbahet panairi “Art, Zeje e Sport” në Lezhë, marrin pjesë mbi 2 mijë nxënës

Ruajtja e traditave dhe përçimi i tyre në breza ishte kryefjalë e panairit “Art, Zeje dhe Sport” të organizuar në sheshin...

Problemet e rinisë shqiptare| Shfaqja “Duro” mbush teatrin e Korçës

Dy artistë të rinj korçarë kanë sjellë në skenën e teatrit të Korçës, një shfaqje dialog ku nxjerrin në pah problemet...

Arti në zi, reagimet pas vdekjes së Tina Turner

“Mbretëresha e rock and roll”, “mishërim i pasionit dhe fuqisë”, “një legjendë”, kështu reaguan artistët botërorë dhe fansat pas lajmit se...

“Gajdo” dhe “Tri Dimra”, shfaqje kushtuar racizmit dhe gruas

Artdashësit në Tiranë do të kenë mundësi të ndjekin këtë fundjave disa shfaqje në Teatrin Eksperimental dhe Teatrin Metropol. Aktivitetet artistike...

Vladimir Caridha, 4 dekada që ushtron artin e skulpturës në Elbasan

Në qytetin e Elbasanit një sërë veprash arti mbajnë emrin e tij. Bëhet fjalë për Vladimir Caridhën, i cili i ka...

Historitë e Picassos me gratë, vihet në pikëpyetje mënyra si piktori i trajtonte ato

Në Spanjë, 50-vjetori i vdekjes së piktorit Pikaso, po shoqërohet me debate lidhur me raportin që artisti ka pasur me gratë. 50-vjetori i...

Historia e studentit të arteve që la Shqipërinë për të ndjekur pasionin

Në Shqipëri ishte thjesht një student më shumë i Universitetit të Arteve. Jeta e të riut nga Durrësi, Klei Prifti, ndryshoi kur...

“Metrofest 6” çelet me shfaqjen e teatrit lëvizës nga Rafael Hoxhaj

“Zhurma e kohës” është shfaqja që hap siparin e festivalit të veprës shqipe në Teatrin Metropol. Një shfaqje e teatrit lëvizës...

Ukrainasit zgjedhin artin për t’u shkëputur nga realiteti i hidhur i luftës

Teatri Akademik i Operës dhe Baletit në Odesa të Ukrainës nuk i është përkulur frikës së bombardimeve ruse. Atje vijojnë të...

Fundi i një epoke, anulimi i Bienales së artit në Moskë 

Ministria Ruse e Kulturës anuloi Bienalen e 9-të të Artit në Moskë, e cila supozohej të kishte temën "Skenografia e ndjenjave". Ekspozita...

Këto 15 foto me ngjyra do ndryshojnë mënyrën si e shihni historinë

Ndonjëherë na duket se njerëzit në të shkuarën e kanë parë jetën bardhë e zi - por kjo nuk mund të...

Fotot e vitit 2022 nga World Press Photo

Zbuloni cilat janë fotot që përfaqësuan më së miri vitin 2022 sipas World Press Photo Foundation. ‘Për mua, një foto e suksesshme...

Pedagogu i artit: PD të dalë me plan madhor për kulturën, jo me ligje të porositura

Pedagogu i artit, Ardian Isufi thotë se Partia Demokratike duhet të paraqesë një plan madhor për kulturën, duke iu referuar nismës...

Aktivistja: Zgjodhëm artin për të denoncuar pabarazinë, reagime dhe nga burra

Gazetarja dhe aktivistja Rita Behadini tregoi për Euronews Albania se për të denoncuar fenomenin e pabarazisë mes burrave dhe grave kanë...

A është vlerësuar sa duhet? Përgjigjet balerina Mollaymeri

Balerina Isida Mollaymeri në një intervistë për Euronews Albania tha se ishte me shumë fat që kishte ushtruar profesionin e saj...

Art në rërë, mbahet në plazhin e Velipojës “Land & Sand Art Festival”

“Land & Sand Art Festival” po zhvillohet për herë të parë në Velipojë si një risi të artit në rërë . Artistë...