Asociacion

“Kosova e ka qartësuar pozicionin e vet”, Bislimi: Nuk diskutuam për Asociacionin

Zv. kryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi deklaroi pas takimit me kryenegociatorin e Serbisë, Petar Petkoviç dhe të dërguarin e Bashkimit Evropian...

Pse Rama se konsultoi propozimin e tij me Kurtin? Eksperti zbulon arsyen

Eksperti Lulzim Veliu komentoi në një intervistë për Euronews Albania, anulimin e mbledhjes midis qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë. Ai sqaroi se...

Senatori Murphy: Kurti të formojë Asociacionin. Kriza në veri rrezikoi amerikanët!

Senatori Chris Murphy në intervistën me Ilva Tare për Balkans Debrief të Atlantic Council kërkon rikthimin në agjendë të normalizimit të...

Ambasadori britanik: Koha që Kosova ta prezantojë draft-statutin për Asociacionin

Ambasadori britanik në Kosovë, Nicholas Abbott, ka thënë të martën se ka ardhur koha që Kosova të propozojë zyrtarisht një draft-statut...

Konjufca: DASH-i na garantoi, nuk do ketë Asociacion që cenon sovranitetin e Kosovës

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, tha se Departamenti amerikan i Shtetit e ka garantuar se nuk “mund të formohet...

PSD në Kosovë protestë me pankarta kundër Asociacionit

Partia Socialdemokrate në Kosovë zhvilloi sot një protestë kundër Asociacionit. Gazetari i Euronews Albania, Kosovë Gjoci tha nga Prishtina se protesta...

Lajçak: Asociacioni nuk e dobëson Kosovën

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak deklaroi se Asociacioni i komunave me shumicë serbe nuk duhet të...

DASH: Themelimi i Asociacionit, kritik për të ardhmen e Kosovës

Departamenti amerikan i Shtetit tha se përparimi drejt themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, mbetet kritik për ndërtimin e...

A do dorëzohet Kurti për Asociacionin? Si përgjigjet ish-ministri i Jashtëm

Ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka ka mbajtur qëndrime të përgjegjshme, në lidhje me...

Avokati Gashi: Kurti nuk do ta pranojë kurrë asociacionin

Avokati Tomë Gashi tha në një intervistë për Euronews Albania se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk do ta pranojë kurrë...

Ibrahimi: Ligji e lejon asociacionin mes komunave shqiptare në RMV

Sekretari i “Alternativa”, Zeqirja Ibrahimi tha në një intervistë për Euronews Albania se ligji e lejon asociacionin mes komunave shqiptare në...

Kërkohet asociacion i komunave shqiptare në Maqedoninë e Veriut

Partia Alternativa në Maqedoninë e Veriut po kërkon asociacion të komunave shqiptare, ashtu siç kërkojnë serbët në Kosovë. “Në kohën kur Kosova...

Kurti: Jam i bindur që Asociacionin nuk e duan serbët e Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se kurrë nuk ka qenë më e diskutueshme nëse ia kanë vlejtur komunat mbi baza...

Asociacion serb në Kosovë? Gashi: Të trajtohen njësoj edhe shqiptarët në Preshevë

Avokati Tomë Gashi thotë se duhet të ketë njëtrajtshmëri, teksa ka komentuar formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në...

Gazetari: I kemi harruar kushtet që Kurti propagandonte për t’u ulur ne bisedime

Gazetari Lirim Mehmetaj tha në një intervistë për Euroneës Albania se për të mos i lënë vend fantazisë mund të kujtojmë...

Lajçak dhe Escobar të hënën në Kosovë

Të hënën do të mbërrijnë në Kosovë i dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe përfaqësuesi i posaçëm...