athine

Vizita e Erdogan në Greqi, zbardhen 15 marrëveshjet e nënshkruara mes 2 vendeve

Ditën e sotme presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, ka zhvilluar një vizitë në Athinë, ku është takuar me kryeministrin e...

I arrestuar për trafik droge, kush është shqiptari i ekzekutuar në Athinë

Mediat greke kana publikuar foton 56-vjeçarit shqiptar Thimi Droboniku alias Thimi Prifti, i cili u ekzekutua me dy plumba jashtë banesës...

EMRI| Athinë, kapet shqiptari i shumëkërkuar si kreu i një bande kriminale

Një 43-vjeçar shqiptar i shumëkërkuar dhe i konsideruar person me rrezikshmëri, u kap nga policia greke në lagjen “Peristeri” të Athinës. Gentjan...

Kishat ballkanase/ Athinë-Shkup bashkojnë forcat për të shpëtuar trashëgiminë

Lart në malet mbi liqenin e Prespës ndodhet kisha e Shën Gjergjit, që u ndërtua në shekullin e 12-të. Afresket në këtë...

Qëllohet me plumb në kokë shqiptari në Athinë

Një shtetas shqiptar është plagosur me armë zjarri në kokë në Athinë, pas një konflikti me një shtetas grek. Mediat greke bëjnë...

Nga mungesa e Ramës, tek prezenca e Zelenskyt. “Surprizat” në darkën e Athinës

Teksa kanë kaluar 20 vite nga samiti i Selanikut që konfirmoi prespektivën europiane të Ballkanit Perëndimor, Greqia u bë shteti pritës...

Takimi në Athinë, liderët e Ballkanit: Mbështetje Ukrainës dhe përkrahje rajonit

Udhëheqësit e vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe të Bashkimit Evropian shprehën mbështetjen dhe solidaritetin e tyre me popullin ukrainas në luftën...

Kurti udhëton për në Athinë, pjesë e takimit informal të thirrur nga Mitsotakis

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka udhëtuar drejt Athinës, ku do të marrë pjesë në takimin informal të liderve...

Kurti dhe Vuçiç në Athinë, mediat greke: Mesazhi i qartë që Mitsotakis i dha Ramës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të udhëtojë të hënën drejt Greqisë me ftesë të kryeministrit grek, Kyriakos Mitsotakis për darken...

Kryebashkiaku i Athinës për Belerin: Demokracia nuk burgoset, duhet gjykim i drejtë

Kryebashkiaku i Athinës Kostas Bakoyannis ishte këtë të hënë në protestën e organizuar për lirimin e Fredi Belerit. Ai tha se Beleri...

Përleshje mes tifozëve të AEK e Dinamo Zagrebit në Athinë, 1 i vrarë, 8 të plagosur

Një tifoz i AEK-ut grek ka mbetur i vrarë në një përleshje mes futbolldashësve të atij klubi dhe Dinamos së Zagrebit,...

Tentoi të vidhte bankën, por u qëllua nga policia. Kush është grabitësi shqiptar

Është identifikuar autori i grabitjes së bankës në Athinë mëngjesin e kësaj të marte. Ai është 38-vjeçari nga Delvina, Elton Thoma...

Zjarret në Greqi shkatërrojnë ishujt, gjendje e jashtëzakonshme në disa zona

Një sërë zjarresh kanë goditur dhe shkatërruar zona të gjera pyjore në disa ishuj të Greqisë. Në zonën e Kretës si dhe...

“Demokracia nuk burgoset”, mbahet në Athinë protesta kundër arrestimit të Belerit

Unioni i Himarjotëve ka mbajtur ditën e martë, 23 maj, një protestë përballë ambasadës shqiptare në Athinë kundër arrestimit të Fredi...

Çështja Beleri, Unioni i Himariotëve protestë përballë ambasadës shqiptare në Athinë

Unioni i Himariotëve ka lajmëruar mbajtjen e një proteste përballë ambasadës shqiptare në Athinë këtë të martë. Protesta do të mbahet...

“Vrava demonët”- Skenë e rëndë në Athinë, i riu del në rrugë lakuriq, i lyer me gjak

Një skenë e rëndë është shënuar në një nga lagjet e Athinës mëngjesin e kësaj të marte. Qytetarët u tmerruan në Nea...