australi

32-vjeçarja sulmohet nga peshkaqeni në Australi, merr plagë të rënda në kokë

Një grua 32-vjeçare pësoi lëndime të rënda në kokë pasi u sulmua nga një peshkaqen në portin Port Noarlunga në Australinë...

Historiani shqiptar: Fjala “Londër” e ka origjinën nga Lundra

Historiani Naim Flamuri foli në lidhje me gjuhën shqipe dhe historinë e saj. Në një intervistë për emisionin “Good Morning Albanians” në...

Tre marinsa amerikanë vdesin pas rrëzimit të avionit në Australi

Tre marinsa të ushtrisë amerikanë kanë vdekur pas rrëzimit të avionit të tyre në veri të Australisë, thanë zyrtarët amerikanë. "Në bord...

Kapet kanabis me vlerë 5 mln euro në Australi, kush është shqiptari i arrestuar

Më shumë se një ton kanabis që dyshohet se është i lidhur me një organizatë shqiptare të krimit të organizuar është...

VIDEO| Një shqiptare në “The Voice Australia”, emocionohet Rita Ora: Zemër…

Sihana Haxhnikaj ishte shqiptarja nga Kosova e cila konkurroi për t’u bërë pjesë “The Voice Australia”. Mes pjesëtarëve të jurisë ishte dhe...

VIDEO| Zbulohet plantacioni më i madh i kanabisit në histori, vlera: 60 mln $

Policia Australiane ka kapur një sasi rekord hashashi në Quennsland. Në periferi të qytetit, hetuesit zbuluan një plantacion gjigand me rreth...

Objekti misterioz shpërthen në plazh, autoritetet australiane s’i japin shpjegim

Policia është habitur nga një objekt misterioz “i paidentifikuar" që shpërtheu dhe u shpërnda në një plazh të Australisë Perëndimore. Objekti gjigant...

VIDEO/ Turisti lufton me kangurin e egër në Australi

Një turist amerikan është filmuar duke ndihmuar një grua të shmangë një kangur agresiv në parkun Cohunu Koala të Australisë Perëndimore. Courtney...

Dhjetë persona humbin jetën nga përplasja e autobusit në Australi

Të paktën 10 persona humbën jetën dhe 25 të tjerë u plagosën pasi një autobus që transportonte mysafirë të një dasme...

“Lartësojnë tmerret e Holokaustit”, Australia ndalon simbolet naziste

Australia ka bërë të ditur më 8 qershor se do ta prezantojë një vendim për t’i ndaluar simbolet naziste në vend,...

Shqiptari që vrau vajzën dhe dhëndrin në Australi kërkon ulje dënimi

Shqiptari nga Australia Osman Shaptafaj i cili vrau vajzën e tij dhe burrin e saj në shtëpinë e çiftit ka kërkuar...

U goditë nga Cikloni Isla, shpëtohen peshkatarët që prej ditësh mbijetonin pa ujë

Njëmbëdhjetë peshkatarë indonezianë janë shpëtuar pasi mbijetuan për gjashtë ditë pa ushqim dhe ujë në një ishull të vogël në brigjet...

Sidnej nuk është më qyteti më i populluar në Australi, ja kush e merr ‘fronin’

Sidneji nuk është më qyteti më i populluar në Australi, vendin e tij e ka zënë Mellburni për herë të parë...

“Alarm i kuq” në Australi, pritet të goditet nga cikloni i kategorisë së pestë

Një stuhi e fuqishme që po shkon drejt Australisë Perëndimore (WA) është intensifikuar në një sistem të kategorisë së pestë. Cikloni i...

2.5 metra i gjatë, krijesa gjigante shfaqet në një plazh australian

Një krijesë deti e rrallë dhe e ngjashme me alienët është shfaqur në bregun e një plazhi të njohur australian, duke...

Garë mes flakëve e aksidenteve/ Verstappen triumfon në Australi, Hamilton i dyti

Maks Verstappen ka triumfuar në garën e 3-të të sezonit të ri në Formula 1. Piloti 25-vjeçar bëri një nisje jo të...