austri

Austri, shkatërrohet celula terroriste e lidhur me shtetin islamik

Shërbimi Austriak i Sigurisë së Brendshme (DSN) njoftoi sot se ka shkatërruar një celulë terroriste të dyshuar si të lidhur me...

Evrosi në flakë prej 14 ditësh, reshjet në Austri shkatërrojnë rrugët

Në Evros, në Greqinë verilindore, zjarrfikësit po punojnë ende për të frenuar zjarret që kanë shpërthyer prej 14 ditësh. Që nga e...

Gjendet në akullnajën austriake mbetjet e një personi të vdekur 20 vite më parë

Eshtrat e një njeriu që vdiq më shumë se 20 vjet më parë u gjetën në një akullnajë austriake në Alpe,...

Shqiptarët e Kosovës protestë masive në Austri: Mos mbështesni autokratët

Shqiptarët e Kosovës në Austri janë mbledhur në Vienë në një protestë paqësore, në mbështetje të Kosovës përballë tensioneve që po...

Përleshje masive mes shqiptarëve dhe serbëve në Austri, qëllohet me armë

Mediat austriake kanë raportuar për një përleshje masive mes shqiptarëve dhe serbëve në qyetetin e Linz-it në Austri. Bëhet me dije se...

Pa truproja e pa eskort, presidenti i Austrisë niset me tren për takime në Itali

Presidenti austriak Alexander Van der Bellen ka tërhequr vëmendjen e mediave botërore teksa është fotografuar duke pritur trenin për të shkuar në një...

Fshati i parë ekologjik në Austri, banorët jetojnë me riciklimin e mbeturinave

Dikur një kapanon ushtarak, ky vend tani quhet komuniteti Kambium. 60 persona u zhvendosën këtu në Fehring, jo larg qytetit të...

E djathta ekstreme në Austri bojkoton fjalimin e Zelenskit

Më shumë se 20 deputetë austriakë të ekstremit të djathtë dolën nga parlamenti gjatë një fjalimi të presidentit ukrainas Volodimir Zelenski. Politikanët...

Presidenti austriak në Maqedoninë e Veriut: Ndryshoni Kushtetutën

Presidenti i Austrisë, Aleksandar Van der Belen, ka kërkuar nga autoritetet maqedonase që sa më parë të miratojnë ndryshimet kushtetuese, të...

Presidenti austriak nga Kuvendi: Sot pasdite hapim Forumin Ekonomik

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen, ndodhet këtë të hënë në një vizitë zyrtare në Tiranë. Në fjalën e tij në...

Presidenti i Austrisë vizitë dy ditore në Shqipëri, zbardhet agjenda

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen do të zhvillojë një vizitë shtetërore në Shqipëri me ftesë të Presidentit të Republikës,...

Austria dhe Gjermania pezullojnë operacionet e shpëtimit në Turqi

Ushtria austriake dhe ekipet gjermane të shpëtimit kanë pezulluar operacionet e shpëtimit nga tërmetet në Turqi, për shkaqe sigurie. Një zëdhënës i...

Austria forcon kufijtë, BE dakord për ashpërsimin e masave

Austria po forcon sërish kontrollet në kufirin e saj me Hungarinë për të ndaluar  fluksin e  emigrantëve. Zyrtarët bën me dije se...

Dëborë në Evropë | Probleme me qarkullimin rrugor në Kroaci dhe Austri

Pas një fillimi të ngrohtë të dimrit në Kroaci, dëbora e parë ka rënë në rajonet Lika dhe Gorski. Në disa...

Austria synon heqjen e të gjitha kufizimeve për COVID-19

Ministri austriak i Shëndetësisë, Johannes Rauch, ka thënë se Austria synon të heqë të gjitha kufizimet për koronavirus brenda këtij viti. Ai...

Traditat më të mira të Krishtlindjeve nga e gjithë bota

Fatmirësisht, kufizimet e COVID-it kanë mbaruar dhe në të gjithë Evropën e mbarë botën njerëzit sot festojnë Krishlindjet e vitit 2022....