ballkani i hapur

Samiti i BE-së do të eklipsojë Ballkanin e Hapur, thotë gazetari Çipa

Gazetari Aleksandër Çipa thotë samiti i Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor që pritet të mbahet sot në Tiranë, do...

Berisha: Samiti i 6 dhjetorit në Tiranë i jep goditjen fatale Ballkanit të Hapur

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se Samiti BE-Ballkani Perëndimor që do të mbahet në Tiranë më 6 dhjetor, do...

Abazoviç: Ballkani i Hapur dhe Procesi i Berlinit nuk e pengojnë njëri-tjetrin

Procesi i Berlinit dhe Ballkani i Hapur janë dy iniciativa që nuk pengojnë njëra-tjetrën, por gjithashtu veprojnë si "konkurrencë e shëndoshë". Kështu...

Osmani: Nëse dikush dëmtohet nga Ballkani i Hapur, RMV-ja s’do jetë pjesë e nismës

Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani deklaroi se nisma e Ballkanit të Hapur synon thellimin e...

Deputetja shqiptare në Kroaci: Ballkani i Hapur, një nismë ku dominon Serbia

Deputetja shqiptare në Parlamentin kroat, Emina Lekaj Përlaskaj deklaroi se Kroacia e shikon nismën rajonale Ballkani i Hapur, një donminim të...

Opozita maqedonase kërkon sqarime për ‘Ballkanin e Hapur’

Opozita maqedonase ka bllokuar miratimin e disa ligjeve në Kuvend, që kanë të bëjnë me nismën 'Ballkani i Hapur'. Kryetari i kësaj...

Vuçiç takohet me Ramën në OKB: Një përshëndetje e shkurtër me mikun tim

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç dhe Kryeministri Edi Rama, janë takuar mbrëmjen e sotme në Nju Jork, përpara nisjes së punimeve të...

Ibrahimaj për Ballkanin e Hapur: Kemi rritur me 26 milionë euro tregtinë

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj deklaroi se tregu i përbashkët rajonal është domosdoshmëri sa i takon zhvillimit të ekonomisë. “Vetëm...

‘Tensionet në veri’, Rama: Do ishin zgjidhur nëse Kosova do ishte në Open Balkan

Kryeministri Edi Rama deklaroi se tensionet në veri të Kosovës do të ishin zgjidhur nëse Prishtina zyrtare do të ishte pjesë...

Rama dhe Vuçiç i drejtohen BE-së për krizën energjitike | 5 zhvillime kryesore

Energjia, Rama: Turp që BE nuk na mbështet Ndërsa presidenti serb Vuçiç kërkoi ndihmë nga Bashkimi Europian për krizën energjitike dhe...

Samiti i ‘Ballkanit të Hapur’, firmosen 4 marrëveshje

4 marrëveshje u firmosën sot në samitin e ‘Ballkanit të Hapur’ që po mbahet në Beograd. 1.Marrëveshja e sigurisë ushqimore 2.Memorandumi i mirëkuptimit...

Bytyçi: Edhe po të takoheshin në Tiranë, Vuçiç s’do e njihte Kurtin si kryeministër

Pedagogu Enver Bytyçi thotë se edhe nëse samiti i Ballkanit të Hapur do mbahej në Tiranë, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç...

Ballkani i Hapur mbahet nesër në Beograd, zbulohet agjenda

Ditën e nesërme do të zhvillohet samiti i rradhës i nismës rajonale, Ballkani i Hapur në kryeqytetin e Serbisë, Beograd. "Euronews Albania"...

Bytyçi: Ballkani i Hapur, iniciativë pa rregulla që nuk monitorohet nga BE-ja

Pedagogu Enver Bytyçi e konsideron nismën rajonale Ballkani i Hapur, një iniciativë pa rregulla. Në një intervistë për "Euronews Albania", ai u...

Meta: Pasaporta e artë me të njëjtin koncept si Ballkani i Hapur, Rama në largim

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta thotë se dhënia e shtetësisë me koncension, ka të njëjtin koncept si Ballkani i...

Rama: Situata në Veri tregoi pse Kosova duhet të vijë në Ballkanin e Hapur

Kryeministri Edi Rama tha se situata e krijuar një ditë më parë në veri të Kosovës nuk tregoi se Ballkani i...