ballkani i hapur

Rama: Situata në Veri tregoi pse Kosova duhet të vijë në Ballkanin e Hapur

Kryeministri Edi Rama tha se situata e krijuar një ditë më parë në veri të Kosovës nuk tregoi se Ballkani i...

Osmani: Në takimin me Blinken nuk u përmend çështja e ‘Ballkanit të Hapur’

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka deklaruar se në takimin e Sekretarit Amerikan të Shtetit, Anthony Blinken, nuk është përmendur fare...

Për Ballkanin e hapur jemi dakordësuar me Shtetet e Bashkuara, thotë Rama

Kryeministri Edi Rama deklaroi se falë marrëdhënieve Shqipëri-SHBA, do të bëhet i mundur edhe ndryshimi imarrëdhënieve mes shteteve në rajonit e...

Gjukanoviç: Qëllimi i ‘Ballkanit të Hapur’ është zhdukja e Kosovës

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, e cilësoi projektin e “Ballkanit të Hapur” si “shumë konstrovers” dhe skenar alternativ për...

Deputeti gjerman: Ballkani i Hapur, vetëm një element i Procesit të Berlinit

Deputeti i budestagut gjerman, Adis Ahmetoviç deklaroi se Procesi i Berlinit është një mesazh i qartë për Ballkanin Perëndimor, se Gjermania...

‘Gati për anëtarësim në BE’, Kovaçevski pas takimit me Ramën dhe Vuçiç

“Bashkëpunimi ynë përmes Ballkanit të Hapur është konkret, për një rajon të fortë ekonomik të gatshëm për anëtarësim në BE”. Kështu deklaron...

Rama: Serbinë ta marrim në Bashkimin Evropian, mos ta lëmë me Rusinë

Kryeministri Edi Rama deklaroi se nisma rajonale Ballkani i Hapur do të ndihmojë edhe ndër të tjera, që Serbia të shkëputet...

Ballkani i Hapur është mjeti për të zbatuar Procesin e Berlinit, thotë Rama

Kryeministri Edi Rama thotë se nisma rajonale Ballkani i Hapur, është mjeti për të zbatuar Procesin e Berlinit. Gjatë një fjalimi në...

Rama: Ballkani i Hapur nuk na bashkon, por as nuk na ndan me Kosovën

Kryeministri Edi Rama pranoi se nisma rajonale Ballkani i Hapur, është një çështje që nuk e bashkon Shqipërinë me Kosovën, por...

Kosova duhet të jetë pjesë e nismës “Ballkani i Hapur”, thotë Enver Hoxhaj

Ish-ministri i jashtëm dhe deputeti i PDK-së Enver Hoxhaj thotë se Kosova duhet të jetë pjesë e nismës "Ballkani i Hapur", qoftë si...

Shumica e aleatëve të Abazoviç kundër Ballkanit të Hapur, thotë gazetarja Leka

Mali i Zi mori pjesë në punimet e nismës rajonale Ballkani i Hapur, zhvilluar në Ohër të Maqedonisë së Veriut më...

Petro Koçi: Ballkani i Hapur s’do kishte mbështetje po të ishte i rrezikshëm

Deputeti i Partisë Socialiste Petro Koçi tha se Ballkani i Hapur nuk do të kishte këtë mbështetje nëse do të ishte...

Shqipëria pritet të jetë përfituesja më e madhe e ‘Open Balkan’, thotë Zusi

Alban Zusi, kryetar i Shoqatës së Prodhuesve dhe Eksportuesve tha në emisionin Now në Euronews Albania se Shqipëria pritet të jetë...

Lavrov i dha ‘puthjen e vdekjes’ Ballkanit të Hapur, thotë pedagogu amerikan

Pedagogu amerikan Ed Joseph u pozicionua kundër Ballkanit të Hapur dhe argumenti i tij lidhet me Sergei Lavrov. Ministri i Jashtëm rus...

3 memorandume dhe 1 marrëveshje e nënshkruar në Ballkanin e Hapur

Takimi i radhës i Ballkanit të Hapur në Ohër të Maqedonisë së Veriut u finalizua me nënshkrimin e 3 memorandumeve dhe 1...

Rama e Vuçiç rrëzojnë pretendimin e Lavrov për ‘Open Balkan’

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç përjashtojnë çdo mundësi që ‘Open Balkan’ të jetë një ide...