ballkani perendimor

Nuk mund të kuptohet BE pa Ballkanin, thotë kryeministri spanjoll

“Nuk mund të kuptohet BE pa Ballkanin”. Kështu u shpreh kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez gjatë konferencës së përbashkët më kryeministrin...

Ahmetoviç: BE-ja ka gabuar me Ballkanin Perëndimor, Putin kërkon destabilizim

Deputeti i bundestagut gjerman, Adis Ahmetoviç është shprehur se Bashkimi Evropian ka bërë gabime në rajonin e Ballkanit Perëndimor gjatë 20...

Lajçak: Duhet ta integrojmë Ballkanin Perëndimor në Bashkimin Evropian

Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, deklaroi se Brukseli duhet të përfundojë integrimin e...

Shpresa tek Scholz, Kurti: Procesi i Berlinit, i nevojshëm për integrimin në BE

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti deklaron se zgjidhja për Ballkanin Perëndimor është Bashkimi Evropian dhe se drejt arritjes së këtij qëllimi...

Johnson: S’mund të lejojmë që Ballkani të bëhet shesh lojërash për Putin

Kryeministri britanik, Boris Johnson deklaroi se bëri me dije se vendi ishullor do të dërgojë ekspertë ushtarakë në Bosnje dhe Hercegovinë,...

Raportuesja për Kosovën në PE: Samiti BE-Ballkani Perëndimor, dështim i plotë

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, e ka cilësuar si dështim të plotë samitin BE-Ballkani Perëndimor të mbajtur...

Scholz: Ballkani Perëndimor meriton një shans për integrim pas 20 vitesh pritje

Kancelari gjerman, Olaf Scholz deklaroi se vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të kenë një mundësi reale për t'u integruar në Bashkimin...

Pas paralajmërimit për bojkot, Vuçiç vendos të marrë pjesë në samitin e BE-së

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç do të marrë pjesë në Samitin BE-Ballkani Perëndimor, që do të zhvillohet në Bruksel më 23...

Paralajmërimi për bojkotin e Samitit, Berisha: Rama bën çfarë i thotë Vuçiç

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha thotë se paralajmërimi i Ramës për bojkot të Samitit BE-Ballkani Perëndimor, tregon se ai është...

Vuçiç merr sot vendimin për pjesëmarrjen në Samitin BE-Ballkani Perëndimor

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç do të marrë sot një vendim, në lidhje me pjesëmarrjen në Samitin e Brukselit, BE-Ballkani Perëndimor. Konsultimet...

Integrimi i Ballkanit Perëndimor parandalon ndikimin rus, sipas Osmanit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani deklaroi se integrimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor në strukturat euroatlantike parandalon ndikimin e Rusisë në...

Dyfishohet numri i emigrantëve të paligjshëm të kapur në Ballkanin Perëndimor

Në 5 muajt e parë të vitit 2022, Ballkani Perëndimor, Mesdheu Qendror dhe Lindor shërbyen si rrugë kalimi për emigrantët e...

Do të angazhohem për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE, thotë Scholz

Kancelari gjerman, Olaf Scholz tha se do të angazhohet për integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian. Në një konferencë...

Scholz: Procesi i Berlinit të shërbejë për zhvillimin e Ballkanit Perëndimor

Kancelari gjerman, Olaf Schoz deklaroi se Procesi i Berlinit duhet të shërbejë si hap i rëndësishëm për zhvillimin e Ballkanit Perëndimor. Deklaratën,...

Escobar: Evropa e lirë dhe në paqe nuk është e plotë pa Ballkanin Perëndimor

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar deklaroi se ideja e një Evrope të lirë...

Ahmeti: “Ballkani i Hapur” në dobi të rajonit, asnjë shtet nuk del i humbur

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti thotë se nisma "Ballkani i Hapur" është në dobi të Maqedonisë së Veriut,...