banka

Shtohen pagesat me rrugë bankare, karta zëvendëson lekun në dorë

Pagesat në rrugë bankare shqiptarët ka shënuar rritje gjatë këtij viti. Të dhënat e Bankës Qendrore, tregojnë se në gjysmën parë të...

Banka Qendrore e Rusisë rrit sërish normën e interesit

Banka Qendrore e Rusisë e ka rritur normën e interesit për një për qind, çka do të thotë se shifra totale...

EMRI| Kush është 23-vjeçari që tentoi të vidhte bankën në Tiranë

Enrik Ismalaj, 23 vjeç, banues në Tiranë, u arrestua këtë të hënë nga policia e kryeqytetit në tentativë e sipër për...

Tentohet të vidhet banka në Tiranë, arrestohet 23-vjeçari

Një filial banke në Unazën e Re në Tiranë është tentuar të vidhet mëgjesin e kësaj të hëne. Pas marrjes së...

Banka e Shqipërisë ndërhyn për euron, rritet blerja e valutës për 2023-shin

Sipas informacioneve Banka e Shqipërisë ka vendosur zyrtarisht të rrisë shumën e planifikuar të blerjeve të valutës, mes 220 dhe 300...

Shqiptari vjedh bankën në mes të Athinës, qëllohet nga policia gjatë arratisjes

Një 40-vjeçar shqiptar është plagosur me armë nga policia greke, pas tentativës për të grabitur filialin e një banke në Athinë. Shqiptari...

BQE do të rrisë normat e interesit për të ulur inflacionin 

Kreu i Bankës Qendrore Evropiane (BQE), Christine Lagarde, tha sot se presionet mbi çmimet janë "të forta" dhe vuri në dukje...

Si i trajtojnë bankat kreditë/ Bizneseve u refuzohet kërkesa, stimulohen individët

Bizneset kanë rritur kërkesat për të marrë kredi bankare, ndërsa individët po kërkojnë gjithnjë e më pak. Por, nga ana tjetër...

Banka Qendrore e Rusisë mban normën e interesit 7,5%, rubla vazhdon të rritet 

Banka Qendrore e Rusisë njoftoi sot se do të mbajë normën e interesit referencë në 7,5 për qind në vit, pas...

Banka Botërore “rrëzon” hartën e 2014: Decentralizimi përkeqësoi shërbimet rurale

Partia Demokratike nuk është e vetmja që ka kontestuar reformën territoriale të 2014-ës, edhe pse në kohën kur u ndryshua harta...

Hungaria largohet nga banka nën kontrollin rus

Hungaria ka vendosur të largohet nga një bankë investimi të kontrolluar nga Rusia, duke tërhequr anëtarësinë një ditë pasi Shtetet e...

Banka Botërore: Duhen 411 miliardë dollarë për rindërtimin e Ukrainës

Banka Botërore ka thënë se Ukrainës do t’i duhen 411 miliardë dollarë për rindërtim të shtetit. Këto vlerësime janë bërë një...

Banka fituan 210 mln euro në 2022-shin, rritje rekord me 25%

Bankat tregtare në vendin tonë kanë arritur fitime rekord në vitin 2022. 23.8 mld lekë, ose 210 mln euro është vlera...

Falimentimi i bankës “Silicon valley” dhe frika e përsëritjes të krizës të 2008-ës

Banka amerikane "Silicon Valley" ka falimentuar, duke shkaktuar frikë te klientët në SHBA dhe në vendet ku ajo ka shtrirje në...

Falimenti i bankës në SHBA, Civici: Nuk ka vend për shqetësim, situata nën kontroll

Dhënësi më i madh i kredive për kompanitë e mëdha të teknologjisë së lartë në SHBA ka falimentuar. Eksperti Ardian Civici tha...

Falimenton banka në SHBA, autoritetet marrin kontrollin e aseteve

Dhënësi më i madh i kredive për kompanitë e mëdha të tekonologjisë së lartë në SHBA  ka falimentuar. Bëhet fjalë për...