barrikada

9 vjet nga heqja e barrikadës mbi urën në Mitrovicë

Barrikada mbi urën kryesore të Ibrit në Mitrovicë, e vendosur nga strukturat paralele serbe të veriut, është hequr përfundimisht më 17...

Serbët vendosin barrikada në Veri në Kosovës

Serbët në Veri në Kosovës kanë nisur vendosjen e barrikadave pas përshkallëzimit të situatës dhe përplasjes së dhunshme me policinë, duke...

Hiqen barrikadat, hapen pikat kufitare në Jarinje dhe Bërnjak

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se janë larguar barrikadat në Veri dhe se janë liruar për qarkullim dy pikat...

Hiqet barrikada në Merdare

Barrikada e vendosur nga serbët lokalë, dy kilometra larg pikës kufitare në Merdare, në territorin e Serbisë, është hequr mëngjesin e...

Digjet barrikada në Veri

Disa kamionë barrikadë me të cilët ishte bllokuar rruga në vendin e njohur si Shkëmbi i Dudës në Mitrovicë të Veriut...

Kurti për barrikadat në Veri: Koha që i kemi dhënë KFOR-it për të vepruar po shteron

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se qeveria e tij i ka dhënë kohën e mjaftueshme KFOR-it për të hequr barrikadat...

Kurti: Serbët në barrikada po imitojnë ish-gjeneralin Drazha Mihailoviç

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se grupet kriminale në barrikada po imitojnë ish-gjeneralin jugosllav të detashmenteve çetnike, Drazha Mihailoviç. Në një...

Kurti për barrikadat në Veri: Nuk do të tolerojmë pafundësisht

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se nuk mund të tolerojnë pafundësisht barrikadat e vendosura në Veri. Gjatë një konference për mediat...

Daçiç: Barrikadat formë proteste politike, Kurti kërcënim për paqen dhe stabilitetin

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç e ka cilësuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti si kërcënimin më të...

Paralajmërimi i Kurtit: Heqja e barrikadave në veri mund të shkaktojë edhe viktima

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka paralajmëruar se heqja e barrikadave në veri të vendit mund të shkaktojë tensione, por edhe...

Kurti: Nuk do lejohet që barrikadat në Veri të qëndrojnë gjatë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se nuk do të lejohet që barrikadat në veri të vendit të qëndrojnë për një...

Ivica Daçiç: Barrikadat, luftë politike e serbëve kundër terrorit të Albin Kurtit

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç deklaroi se institucionet e Kosovës dhe kryeministri Albin Kurti janë kërcënimi më...

Kurti: Jemi në pritje të KFOR-it për heqjen e barrikadave në Veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se është ende në pritje të KFOR-it për heqjen e barrikadave në veri të vendit. Sipas...

VIDEO| Veriu mbetet i bllokuar, prapa barrikadave persona me maska

Kamionë të mëdhenj dhe autobusë vazhdojnë t'i bllokojnë rrugët në veri të Kosovës, duke penguar qarkullimin drejt pikave kufitare me Serbinë,...

‘Thirrje për ndërhyrje të NATO-s’, CNN pasqyron situatën në veri të Kosovës

Tensionet në veri të Kosovës me serbët lokalë, të cilët kanë vendosur barrikada dhe ku ka pasur shpërthime e të shtëna...

Sveçla thirrje serbëve: Largoni menjëherë barrikadat në veri

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla u bëri thirrje serbëve lokalë që të largojnë menjëherë barrikadat në veri. Thirrjen,...