barrikadat

KFOR-i heq barrikadat e fundit në veri të Kosovës

Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë (KFOR) ka përfunduar heqjen e disa automjeteve të fundit që bllokonin rrugët në veri të...

Persona të maskuar heqin barrikadat në veri të Kosovës

Persona të maskuar nisin heqjen e automjeteve që krijuan barrikadat në veri të Kosovës. Pamjet e mëposhtme vijnë nga lagjia e “Boshnjakëve”. Rrugët...

Ç’po ndodh në Veri me barrikadat, serbët lokalë nuk i binden Vuçiçit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, pas takimit me përfaqësuesit e serbëve nga Kosova, njoftoi se heqja e barrikadave në veri të...

Gjermania: Serbët të heqin barrikadat ilegale

Qeveria gjermane dhe raportuesit e partive të ndryshme në Bundestag shprehen të shqetësuar për situatën në veri të Kosovës dhe kërkojnë...

Serbët nuk tërhiqen nga barrikadat, Rakiç: Kërkojmë garanci vetëm nga Vuçiç 

Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiç, pas bisedës me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka thënë se serbët refuzojnë të tërhiqen...

Sveçla: Nëse KFOR-i nuk vepron, ne do t’i heqim barrikadat

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, tha se situata e sigurisë në veri të Kosovës është rënduar. Andaj ai...

Vuçiç: Barrikadat do të largohen kur të krijohet Asociacioni

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha se barrikadat në veri të Kosovës do të largohen kur Kosova të formojë Asociacionin e...

Kreu i EULEX: Situata në Veri serioze, barrikadat të hiqen në mënyrë paqësor

Kreu i EULEX-it, Lars Gunnar Wigemark, tha sot se situata e sigurisë në veri të Kosovës është shumë e rëndë dhe...

Vuçiç: Barrikadat në Veri nuk i urdhëroi Beogradi

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç tha se “është i tronditur me deklaratat e disa zyrtarëve evropianë që kanë bërë thirrje për...

Nis heqja e barrikadave në Veri të Mitrovicës

Në Rudarë ka nisur tërheqja e automjeteve që ishin vendosur si barrikada në rrugët në veri të Kosovës. Fshati Rudarë gjendet rreth pesë kilometra nga Mitrovica....