Bashkimi Europian

Marrëveshja për emigrantët me Shqipërinë, BE i kërkon “llogari” Italisë

Bashkimi Europian i ka kërkuar detaje Italisë, lidhur me marrëveshjen me Shqipërisë për emigrantët. Supas burimeve nga mediat e huaja, në konferencën...

Emisarët e BE do vizitojnë Beogradin, priten diskutime për situatën me Kosovën

Përfaqësues të Bashkimit Europian dhe SHBA do të vizatojnë këto ditë Beogradin, për të diskutuar për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën,...

Muzeu i artit mesjetar në Korçë/ Mbi 20 mijë vizitorë vetëm gjatë 2023-shit

Muzeu i Artit Mesjetar këtë vit ka pasur një numër të lartë vizitorësh të cilët vijnë nga vende të ndryshme të...

Ushtria ukrainase pretendon për përparime në fushëbetejë

Ushtria ukrainase ka pretenduar se ka arritur disa “suksese” në luftimet në rajonin lindor të Donjeckut, përderisa ka shqetësime lidhur me...

Ekskluzive| Eurodeputeti Waitz flet për Euronews Albania: Pse e kundërshtova Lajçak

Eurodeputeti austriak Thomas Waitz tha në një intervistë ekskluzive për Euronews Albania se ai e kundërshtoi të dërguarin e Bashkimit Europian...

“Lajçak i njëanshëm!” Eurodeputeti austriak: Vendi i tij ende nuk e njeh Kosovën

Eurodeputeti austriak Thomas Waitz ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth zhvillimeve më të fundit...

Projektligji për kanabisin/ Meta: Të kthehet pas, qeveria nuk është konsultuar më BE

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta tha në një komunikim për mediat se është kundër miratimit të projektligjit për përdorimin...

Institucionet e BE-së: Serbia duhet të mbështesë sanksionet ndaj Rusisë

Komisioneri Evropian për Çështje të Zgjerimit dhe Fqinjësisë, Oliver Varhelyi, ka thënë të martën se mospërshtatja e politikës së jashtme të...

BE bën thirrje për zgjedhje të qeta në veri të Kosovës

Bashkimi Evropian ka bërë thirrje që zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale në veri të Kosovës të kalojnë në mënyrë paqësore dhe të...

BE kritikon Kinën për mbështetjen ndaj Rusisë në luftën kundër Ukrainës

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, kritikoi Kinën për mbështetjen e Rusisë gjatë kohës së pushtimit të...

BE miraton rregullat për makinat elektrike, pikë karikimi në çdo 60 km

Brenda 10 vitesh rrjeti rrugor që lidh vendet e BE do të jetë pajisur me sistem furnizimi për makinat me energji...

Scholz: Në interes të Europës që vendet e Ballkanit t’i bashkohen BE-së

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka deklaruar se është në interesin e Gjermanisë dhe Evropës që vendet e mbetura të Ballkanit t’i...

Plagosja e policit në Mitrovicë, reagon Bashkimi Europian

Për tensionet në veri të Kosovë, ka pasur një reagim nga Bashkimi Europian, i cili është shprehur i shqetësuar. BE nënvizon...

Bashkimi Evropian po nxjerr një sistem të vetin interneti satelitor

Bashkimi Evropian ka arritur një marrëveshje për krijimin e sistemit të vet të internetit satelitor me vlerë gjashtë miliardë euro, raporton...

BE miraton dozën përforcuese anti-COVID nga kompania franceze Sanofi

Kompania franceze Sanofi njoftoi se ka marrë miratimin e Bashkimit Evropian për dozën e saj përforcuese të vaksinës kundër Covid-it, e...

‘Shqetësime për sigurinë’, BE ka rivendosur vizat me Vanuatun

Bashkimi Europian ka pezulluar plotësisht marrëveshjen e lëvizjes së lirë me Vanuatun duke arsyetuar vendimin me rrezikun që i kanoset nga...