bashkite

Nga Veliaj te Sako, KQZ i jep mandatin kryetarëve socialist të bashkive më të mëdha

Komisioni Qëndror i zgjedhjeve i ka dhënë këtë të premte mandatin kryebashkiakëve të disa nga bashkive më të mëdha në vend. KQZ...

Cilat janë bashkitë që u humbën nga përçarja e PD-së

Lufta brenda llojit ka sjellë pasojat e saj edhe në këto zgjedhje për opozitën. Janë 4 bashki që mund të ishin...

PS fiton në të gjitha bashkitë e qarkut Korçë, garë vetëm në Devoll

Kandidati i Partisë Socialiste Sotiraq Filo ka fituar bashkinë e Korçës me 60,63 për qind të votave ose 20996 vota, ndërsa...

“Bastet e Ramës për zgjedhjet lokale”- Gazetari zbulon planet e kryeministrit

Gazetari Roland Qafoku, ka zbuluar i ftuar në Euronews Albania, ato që ai i cilëson si 'bastet' e kryeministrit Rama për...

KQZ ngre shqetësimin për bashkitë: S’keni njoftuar zgjedhësit për 14 majin

Komisioneri i KQZ, Ilirjan Celibashi ngre shqetësimin e mospërmbushjes së detyrimit për njoftimin me shkrim të zgjedhësve nga ana e njësive...

Sfida e PS për zgjedhjet lokale! Gjiknuri zbulon bashkitë ku do “luftohet” më shumë

Sekretari i përgjithshëm i PS Damian Gjiknuri tha në emisionin Barometri në Euronews Albania se sfida i Partisë Socialiste në zgjedhjet...

Bashkitë fitojnë më shumë, mblodhën 73 mld lekë për 9 muaj

Bashkitë po bëhen me eficente në mbledhjen e taksave dhe të ardhurave nga burimet vendore. Në 9-mujorin e kaluar ato mblodhën...

Zbardhet marrëveshja e Berishës me Vangjel Dulen, cilat bashki i jepen PBDNJ-së

Partia Demokratike pritet të firmos këtë të mërkurë një marrëveshje koalicionin për zgjedhjet lokale me Partinë Bashkimi për të Drejtat e...

163 mln euro borxhe, qeveria dhe bashkitë rritin detyrimet e papaguara

Bashkitë dhe ministritë kishin në fund të nëntorit 163 milionë euro borxhe ndaj biznesit dhe qytetarëve. Këto detyrime janë rritur me...

“Jemi bërë gati”, Balla i bindur: Më 14 maj do fitojmë 61 bashkitë

Kryetari i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla nga Foltorja, teksa është diskutuar për Reformën Territoriale, u shpreh i bindur se...

Bashkitë që zhgënjyen PS, Gjylameti: Takime në terren për më të mirin

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti thotë se Partia Socialiste do të bëjë një analizë të bilanceve në çdo bashki për...

Bashkitë leje për panelet, biznesi kërkon thjeshtim procedurash për vetëprodhimin

Një pjesë e bashkive të vendit kërkojnë leje ndërtimi nga bizneset që duan të instalojnë panele diellore për të prodhuar energji...

Vora dhe Kavaja në faliment, do merren në administrim nga qeveria

Bashkitë Vorë dhe Kavajë do të merren nën administrim nga pushteti qendror. Shkak është bërë situata e rëndë financiare. Sipas një raporti të...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e...

Bashkitë do të paguajnë 620 mijë € për mbetjet në inceneratorin e Fierit

Më 15 maj punëtorët e inceneratorit të Fierit do të marrin pagat e prapambetura. Burime zyrtare për Euronews Albania thanë se është...

Zgjedhjet në Rrogozhinë përmes ilustrimeve

Ndryshe nga bashkitë e tjera, Rrogozhina nuk shkon në zgjedhje për shkak të dekriminalizimit. Bashkia mbeti pa kryetar në shkurt të 2020-ës,...