baton haxhiu

“Shmangu përplasjen”, Baton Haxhiu tregon pse nuk vjen Kurti në samit

Analisti Baton Haxhiu tha në një intervistë për Euronews Albania se Albin Kurti nuk do të vijë personalisht në samitin e...

Haxhiu: Open Ballkan mund të ketë një tjetër rol

Analisti Baton Haxhiu u shpreh në një intervistë për Euronews Albania se “Open Ballkan” mund të ketë një rol tjetër. Ai theksoi...

Vuçiç niset drejt Tiranës, Baton Haxhiu: Deklaratat e tij ishin lojëra

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka vendosur që të marrë pjesë në samitin e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor që do të...

Kurti të dorëhiqet pasi shkeli vendimin për reciprocitetin, thotë Baton Haxhiu

Për analistin Baton Haxhiu, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti duhet së paku të japë dorëheqjen, pasi shkeli vendimin për reciprocitetin me...

Baton Haxhiu: Kurti i paqëndrueshëm politikisht, të respektonte reciprocitetin

Analisti Baton Haxhiu thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është i paqëndrueshëm politikisht, për shkak se u tërhoq nga vendimi...

‘Situata politike e rëndë’, Baton Haxhiu flet për destabilizim të Ballkanit

Analisti Baton Haxhiu thotë se situata gjeopolitike është shumë e rëndë, pasi shtete si Rusia apo Irani dhe grupe të tjera,...

Britanikët në sitë pasuritë e shqiptarëve, Baton Haxhiu: Si synim kanë veriun

Analisti Baton Haxhiu deklaroi se Britania e Madhe ka për qëllim të vendosë në sitë pasuritë e shqiptarëve në vendin ishullor,...

SPAK-u duhet të ketë fakte të qarta për Berishën, thotë Baton Haxhiu

Analisti Baton Haxhiu thotë se situata politike është e rëndë, pas shpalljes 'non grata' të ish-kryeministrit dhe kryetarit të Partisë Demokratike,...

Baton Haxhiu: SHBA i kërkoi Britanisë së Madhe të shpallë ‘non grata’ Berishën

Për analistin Baton Haxhiu, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ndikuar në vendimin e Britanisë së Madhe për të shpallur 'non...

Bushati: Përjashtimi i Bashës nga protesta, gabim politik i Berishës

Analisti Andi Bushati e konsideron si një gabim politik, deklaratën e kryetarit të Partisë Demokratike, Sali Berisha i cili këshilloi ish-kryedemokratin...

Haxhiu: BE përdor liberalizimin e vizave si mjet për t’i bërë presion Kosovës

Analisti Baton Haxhiu thotë se Bashkimi Evropian po e përdor liberalizimin e vizave si mjet  për t'i bërë presion Kosovës. Në emisionin...

Haxhiu rrëfen udhëtimin në Kiev: Kishte një dallim nga luftërat që kam jetuar

Analisti, Baton Haxhiu duke rrëfyer përjetimin gjatë vizitës së fundit në Kiev, thotë se udhëtimi bëhej si në vitet 1970 me...

Baton Haxhiu: Berisha-Meta do të jetë binomi më i parehatshëm në Ballkan

Analisti, Baton Haxhiu thotë se nuk ka asnjë përplasje mes ish-kryeministrit Berisha dhe presidentit Meta pavarësisht debatit të fundit për dekretin...

Bushati: Presidenti i ri do dalë nga ‘shtrati politik’ i Ramës

Për analistin Andi Bushati, mbledhja e nesërme e Kryesisë së Partisë Socialiste nuk do të jetë e rëndësishme, pasi sipas tij,...

Haxhiu: Shqipëria jo rastësisht Presidente e Këshillit të Sigurimit në OKB

Shqipëria ka marrë Presidencën e Këshillit të Sigurimit në OKB për një muaj. Për analistin Baton Haxhiu është në kulmin e...

Bushati: Kurti të respektojë vendimin e gjykatës për Manastirin e Deçanit

Analisti Andi Bushati thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti duhet të respektojë vendimin e Gjykatës Kushtetuese, e cila ka vendosur...