belgjikë

Këto janë vendet më të bukura që mund t’i vizitoni gjatë Krishlindjeve

Nga dekorimet tradicionale te tezgat prej druri, ushqimet dhe pijet e shijshme, Krishtlindjet në Evropë janë një vend i përsosur për...

Belgjika është anëtari i parë i BE-së që prezanton javën e punës me 4 ditë

Punëtorët në Belgjikë tani kanë të drejtë të punojnë 4 ditë në javë, por ata që e aplikojnë nuk do të...

​KE: Belgjika do të ketë deficitin më të madh buxhetor në Eurozonë

Belgjika do të ketë deficitin më të madh buxhetor në Eurozonë në dy vitet e ardhshme, sipas të dhënave nga Komisioni...

4 shqiptarët që u ekzekutuan muajt e fundit në Belgjikë, gazetari jep detaje

Gazetari Eni Ferhati u shpreh se pjesëtarë të komunitetit shqiptar në Belgjikë, janë të përfshirë në bandat e drogës që kryesojë...

Vershtapen dominon në Çmimin e Madh të Belgjikës, Ferrari zhgënjen sërish

Maks Vershtapen ka fituar Çmimin e Madh të Belgjikës në Formula 1. Piloti holandez e nisi garën nga vendi i 14-të për...

Një vit nga përmbytjet në Belgjikë, banorët ende të tronditur

Ende kërkojnë paqe dhe qetësi edhe pse ka kaluar një vit. Komunitetet e traumatizuara në lindje të Belgjikës luftojnë për t’u...

Refugjatët ukrainas nuk gjejnë shtëpi në Belgjikë, kthehen në vendlindje

Ukrainasit që u arratisën nga lufta dhe gjetën strehim në Belgjikë, tani po luftojnë për të gjetur një banesë për të...

Arrestohet një prej të dyshuarve të plagosjes së Erion Hasanbelliut në Belgjikë

Policia belge ka arrestuar shtetasin Kasandër Noga, pasi dyshohet se është një ndër autorët e plagosjes së Erion Hasanbelliut, ngjarje e...

Cili shtet ka shoferët më të këqinj në Europë?

Një studim i porositur nga operatori rrugor francez Vinci Autoroutes ka bërë disa zbulime mjaft interesante këtë fillim sezoni veror. Duhet thënë...

Në cilat shtete mund të punosh vetëm 4 ditë në javë?

E famshmja javë 4-ditore! Sa shumë është folur për të këto kohë. Të shumtë janë ata që e duan dhe luten për...

E drejta për të vdekur, Belgjika shënon 20 vjet nga lejimi i eutanazisë

Marc Decroly ka ndihmuar më shumë se njëqind pacientë të vdesin. Mjeku 58-vjeçar është një nga disa praktikues belgë që i ndihmon...

Belgjika do të vendosë në karantinë të infektuarit me linë e majmunëve

Belgjika do të vendosë karantinën e detyrueshme për personat të cilët janë infektuar me linë e majmunëve, duke u bërë shteti...

Bie siguria ushqimore në BE, tjetër skandal për kompanitë italiane

Për herë të dytë brenda pak javësh, kompania e ushqimeve “Buitoni” është përfshirë nga skandali. Një ankesë është dorëzuar në Francë...

Emigranti fiton 250 mijë euro në lotari, por s’merr dot paratë

Një emigrant nga Algjeria që fitoi 250 mijë euro në një lotari me bileta gërvishtëse në Belgjikë, nuk po arrin të...

Mbyllet fabrika e Kinder në Belgjikë

Autoritetet belge urdhëruan të premten mbylljen e fabrikës së çokollatave Kinder, pas dyshimeve për praninë e salmonelës në produktet e saj. Vendimi,...

Belgjika në pritje të 200,000 ukrainasve, problem strehimi e punësimi

Në Bruksel, pas disa javësh kaosi, autoritetet belge kanë nisur të vënë nën kontroll fluksin e refugjatëve ukrainas. Një qendër e re,...