beograd

Rusët ‘zbarkojnë’ në Serbi, zbulohet shifra që kanë emigruar

Që nga nisja e luftës në Ukrainë një vit më parë, më shumë se 300 mijë qytetarë Rusë kanë udhëtuar drejt...

Ministri i Jashtëm grek vizitë në Beograd, zbardhet biseda me Vuçiç

Ministri i Jashtëm grek Niko Dendias ka mbërritur për një vizitë zyrtare në Serbi. Presidenti serb Aleksandër Vuçiç bëri me dije...

E djathta serbe proteston sërish kundër propozimit evropian

Në Beograd më 14 mars u mbajt edhe një protestë e djathtistëve serbë kundër propozimit evropian për normalizimin e raporteve midis...

Plani evropian dhe zbatimi i tij, Lajçak përfundon takimin e dytë me Vuçiçin

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka përfunduar takimin e dytë me presidentin serb, Aleksandër...

Von der Leyen: Prishtina dhe Beogradi të kenë një dialog konstruktiv

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, deklaroi se normalizimi i marrëdhënieve ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit është i një rëndësie...

Diplomatët e dëbuar rusë gjejnë shtëpi në Beograd

Në muajt pas pushtimit të paprovokuar të Ukrainës nga Rusia, vitin e kaluar, qindra diplomatë rusë u dëbuan nga vendet anëtare...

“Do jetë fundi për Serbinë”- Protesta në Beograd kundër planit franko-gjerman

Një protestë u mbajt mbrëmjen e të martës në Beograd kundër planit evropian për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë....

Lajçak në Prishtinë e Beograd, takime me Kurtin dhe krerët e opozitës para “Ohrit”

I dërguari special i BE për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak viziton të premten Prishtinën e më pas Beogradin. Përveç kryeministrit Kurti, Lajçak...

Këshilli i Evropës: Prishtina dhe Beogradi të zbatojnë pa kushte marrëveshjet

Këshilli i Evropës, i mbledhur gjatë samitit të BE-së më datë 9 shkurt, ka publikuar raportin me konkluzionet e çështjeve të...

Kush ia plotësoi dëshirën Beogradit për Gjykatën Speciale? Gashi hedh akuza të forta

Avokati Tomë Gashi e ka cilësuar një njollë të zezë për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, por edhe për shpalljen e pavarësisëm,...

Lajçak dhe Eskobar ‘zbarkojnë’ në Prishtinë dhe Beograd, BE jep detaje për takimet

Bashkimi Evropian ka konfirmuar vizitën në Prishtinë të emisarit të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi,  Miroslav Lajçak. Lajmi u konfirmua nga zëdhënësi...

Raci: Beogradi mban peng serbët e Kosovës

Analisti Gazmir Raci është shprehur se Beogradi po mban peng serbët e Kosovës. Në një intervistë për Euronews Albania, ai theksoi se...

‘Diskutuam për zgjidhjen e situatës në veri’, Lajçak flet për takimin me Vuçiçin

Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav Lajçak ka reaguar pas takimit që zhvilloi në Beograd...

Beograd: Protestë në mbështetje të serbëve të Kosovës

Qindra njerëz janë mbledhur të hënën në Beograd, për të protestuar “si shenjë mbështetjeje për serbët” në Kosovë. Protesta është zhvilluar përpara...

Lajçak arrin nesër në Beograd, takohet me Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç do të takohet nesër me përfaqësuesin special të Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës...

Energjia, Rama: Mbetemi në tregje të vogla nëse s’shkojmë përtej kufijve

"Na duhet të rajonalizojmë tregjet tona dhe të shkojmë përtej kufijve", kështu u shpreh në Beograd kryeministri Rama, i cili mori...