berlin

Panairi i Turizmit në Berlin, interes i shtuar për stendën shqiptare

Në Berlin po zhvillohet Panairi i Turizmit, ku ndodhet edhe stenda shqiptare që do të qëndrojë e hapur deri në 9...

Me nderime shtetërore, Rama pritet në Berlin nga kancelari Scholz

Kryeministri Edi Rama i cili ndodhet për një vizitë në Berlin është pritur me një ceremoni zyrtare nga kancelari Olaf Scholz. Rama...

Mbyllet Festivali i Berlinit, dokumentari francez merr Luanin e Artë

Festivali i Filmit në Berlin kurorëzoi të shtunën me Ariun e Artë dokumentarin “Sur l’Adamant”, të Nicolas Philibert. Në fjalën e tij,...

Protestë në Gjermani, aktivistët çojnë tankun në portën e ambasadës ruse

Aktivistët në Gjermani kanë protestuar në mbështetje të Ukrainës duke dënuar agresionin rus në 1 vjetorin e nisjes së luftës. Në mënyrë...

Berlini: Tanke në Ukrainë vetëm me aprovimin e Uashingtonit

Gjermania do t’i dërgojë tanke luftarake Ukrainës vetëm nëse Shtetet e Bashkuara bëjnë të njëjtën gjë. Kështu raportojnë mediat gjermane, sipas të...

Xhaçka: Në 2023-shin mbahet në Tiranë samiti i Procesit të Berlinit

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka dhe kryenegociatorja me Bashkimin Europian, Majlinda Dhuka dolën në një konferencë për shtyp këtë të shtunë,...

Jens Stoltenberg viziton Berlinin

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg do të vizitojë Gjermaninë. Stoltenberg do të qëndrojë në Berlin nga sot (30 nëntor) deri...

40 mijë njerëz në rrugët e Berlinit, solidaritet me protestat në Iran

Dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën në Berlin për t’u solidarizuar me demonstratat antiqeveritare në Iran për vdekjen e Mahsa Amini, e...

Nesër takimi i ministrave të punëve të jashtme të procesit të Berlinit 

Në kuadër të Procesit të Berlinit, i cili u iniciua nga kancelarja e atëhershme gjermane, Angela Merkel në vitin 2014, nesër...

VIDEO| ‘Duhet të më kishe gjetur vetë jo me spiunë’, Rama surprizon Kurtin në Berlin

Kryeministri Edi Rama është takuar këtë të premte në Berlin me homologun e tij, Albin Kurti. Momenti i takimit ka shkaktuar të qeshura pasi...

Kurti merr pjesë në Kongresin e Partisë së Socialistëve Evropianë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka udhëtuar për në Berlin të Gjermanisë për të marrë pjesë në Kongresin e Partisë së...

Qyteti më i shtrenjtë gjerman për të studiuar

Mynihu është tani vendi më i shtrenjtë për të studiuar në Gjermani, pasi qiraja në këtë qytet tani është 787 euro...

Kryeministri ukrainas kërkon ‘armë’ në Berlin

Kryeministri ukrainas, Denys Shmyhal, ka mbërritur në Berlin më 3 shtator, për bisedime me kancelarin gjerman Olaf Scholz, duke u bërë...

Kriza globale e ushqimit, ministrat e G7 mblidhen në Berlin

Gjetja e zgjidhjeve urgjente për shpërthimin e krizës globale të ushqimit, shkaktuar kryesisht nga lufta në Ukrainë është qëllimi kryesor i...

Gjermania ndalon flamurin e Ukrainës në përkujtimin e Luftës së Dytë Botërore

Policia e Berlinit ka ndaluar vendosjen e flamujve rus dhe ukrainas në monumentet e Luftës së Dytë Botërore gjatë përkujtimit të...

Kurti e Vuçiç për birra pas darkës me Lajçak, pretendon ish-ministri serb

Ish-ministri i Jashtëm serb Vuk Jeremiç ka pretenduar se pas darkës informale në Berlin me të dërguarin e BE Miroslav Lajçak,...