bërthamor

Butoni bërthamor apo grusht shteti në Rusi? Si përfundon lufta në Ukrainë

Në Rusi kanë nisur lëvizjet e para anti-regjim për të rrëzuar nga froni 70-vjecarin Vladimir Putin. Ata që kanë pritur fundin...

Centrali më i madh bërthamor i Evropës në rrezik, alarmi nga agjencia ndërkombëtare

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) ka shprehur shqetësimin për sigurinë e centralit bërthamor më të madh në Evropë,...

Finlandë, nis punën reaktori më i madh bërthamor në Evropë

Reaktori bërthamor i gjeneratës së re, Olkiluoto 3 – më i madhi në Evropë – është funksionalizuar tërësisht të dielën në...

Ukraina: Bjellorusia, peng bërthamor i Rusisë

Ushtria ukrainase tha më 26 mars se ofensivat ruse janë përqendruar në Bahmut dhe në disa pjesë të tjera në lindje...

Putin njofton pezullimin e Rusisë nga traktati i armëve bërthamore

Ka zgjatur rreth dy orë fjalimi i presidentit rus Vladimir Putin në Moskë. Gjatë fjalimit Putin diskutoi një sërë temash, duke...

SHBA: Rusia po zgjeron arsenalin bërthamor

Rusia po zgjeron arsenalin e saj bërthamor, tha të premten Sekretari i Mbrojtjes i SHBA-së, Lloyd Austin, në kohën kur presidenti...

Koreja e Jugut paralajmëron: Do përgjigjemi nëse Pheniani vijon testet bërthamore

Presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol paralajmëroi për një përgjigje të përbashkët të paprecedentë me aleatët nëse Koreja e Veriut...

Sulm bërthamor nga Rusia? SHBA e shqetësuar nga retorika, Moska: Çështja po fryhet

Shtëpia e Bardhë pranon se po shqetësohet gjithnjë e më shumë për një sulm të mundshëm bërthamor rus në Ukrainë. Burimet e...

Rusia në test, Moska simulon reagimin bërthamor ndaj një sulmi armik

Agjencitë ruse të lajmeve vazhdojnë të përmendin fjalën “bërthamore”. Dhe në fakt, ushtria ruse nisi të mërkurën një seri manovrash që...

‘Akt vetëvrasës’, pse rreziku bërthamor nuk është real sipas politologut

Politologu Altin Gjeta thotë se nuk ka rrezik për përdorimin e armëve bërthamore nga asnjëra prej palëve të përfshira në konfliktin...

‘Po përgatitet sulmi bërthamor’, Zelensky: Bota të reagojë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka deklaruar se autoritetet në Moskë kanë nisur të përgatisin shoqërinë ruse për një përdorim të mundshëm...

Rikthehet energjia në centralin më të madh bërthamor të Europës

Mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së (IAEA) thotë se termocentrali i madh bërthamor i Ukrainës Zaporizhia ka filluar të marrë energji nga rrjeti...

Forcat ruse bombardojnë qytetet ukrainase rreth centralit të Zaporizhias

Zyrtarët ukrainas deklaruan se forcat ruse kanë goditur qytetet përtej lumit nga termocentrali bërthamor i Zaporizhias. I kontrolluar nga forcat ruse në...

Shmanget katastrofa në Zaporizhia, centrali atomik shkëputet nga rrjeti energjetik

Evropa u përball me rrezikun e një katastrofe radioaktive pasi centrali bërthamor i Zaporizhias, i kontrolluar nga Rusët, u shkëput nga...

Programi bërthamor iranian, Teherani i kthen përgjigje BE-së

Në Bruksel ka një optimizëm të moderuar pas mbërritjes së përgjigjes Iraniane për ripërtëritjen e marrëveshjes ndërkombëtare mbi programin e kontestuar...

Luftë në impiantin atomik të Zaporizhias, frikë për një katastrofë

Banorët e qytetit Marganet në Ukrainë, po llogarisin pasojat e sulmit të fundit rus, nga i cili 13 persona mbetën të...