berthamore

U miratua në 1996-ën, Putin shfuqizon traktatin bërthamor

Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi të enjten shfuqizimin e Traktatit Gjithëpërfshirës për Ndalimin e Testeve Bërthamore. Teksti i ligjit, i publikuar në...

Rusia shfuqizon marrëveshjen bërthamore, Kremlini: SHBA nuk e ratifikuan kurrë

Rusia ka bërë një tjetër hap mbrapa në rrugën drejt çarmatosjes bërthamore. Duma, siç njihet Dhoma e Deputetëve, aprovoi këtë të...

Koreja e Veriut: Kemi ndërtuar një nëndetëse të re bërthamore

Koreja e Veriut pretendoi se nëndetësja e saj e re ka aftësi për të kryer sulme bërthamore. Kjo nëndetëse është zhvilluar...

Scholz: Termocentralet bërthamore janë histori e mbyllur për Gjermaninë

Kancelari gjerman Olaf Scholz hodhi poshtë një sugjerim nga një partner më i vogël i koalicionit, Demokratët e Lirë, se vendi...

78 vjet nga “Hiroshima”, Guterres: Hija bërthamore është shfaqur edhe një herë

Në Hiroshima u shënua sot 78-vjetori i bombardimeve bërthamore amerikane. Në orën 08:15 të mëngjesit u mbajt një minutë heshtje, pikërisht në...

SHBA nëndetëse bërthamore në Azi, akord me Seulin për mbrojtjen nga Veriu

Një sulm bërthamor nga Koreja e Veriut do të shkaktonte fundin e regjimit të saj. Paralajmërimi është bërë nga presidenti i Shteteve...

A do ta shtyp Putin butonin bërthamor? Fituesi i çmimit Nobel: Nuk ka më siguri

Autoritetet ruse mund t’i kenë mbyllur gazetën, por gazetari Dmitry Muratov refuzon të heshtë. Në një intervistë për BBC, kryeredaktori i...

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Bërthamore në centralin e Zaporizhia

Shefi i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Bërthamore, Rafael Grossi, ka vizituar më 29 mars centralin bërthamor të Ukrainës në Zaporizhia, qytet...

“Ishim të detyruar”- Bjellorusia zbulon pse pranoi armët bërthamore ruse

Bjellorusia ka reaguar në lidhje me marrëveshjen e arritur me Kremlimin për lejimin e armëve bërthamore ruse të zhvendosen drejt territorit...

SHBA: Nuk ka të dhëna se Rusia planifikon të përdorë armë bërthamore

Departamenti amerikan i Mbrojtjes tha se nuk ka indikacione se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore, pasi Moska njoftoi se...

Ekskluzive/ Ish-agjenti i KGB: Nga një aksident mund të përdoren armët bërthamore

Jack Barsky, ish-agjent i KGB tha në një intervistë ekskluzive për Euronews Albania se konflikti mes Rusisë dhe Ukrainës nuk ka...

Zv.ministri rus: Rreziku i konfliktit bërthamor në nivelin më të lartë në dekada

Zëvendësministri i Jashtëm rus, Sergei Ryabkov deklaroi se rreziku i një konflikti bërthamor është tani në nivelin më të lartë në...

Plani i Australisë për të blerë nëndetëse bërthamore shqetëson Kinën

Kina është thellësisht e shqetësuar për njoftimin e Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike për planin e Australisë për të blerë nëndetëse...

SHBA, Britania e Madhe dhe Australia flotë nëndetësesh bërthamore kundër Kinës

SHBA, Britania e Madhe dhe Australia kanë zbuluar detaje të planit të tyre për të krijuar një flotë të re nëndetësesh...

NATO ngre alarmin: Rusia po shkel traktatin e armëve bërthamore. Apeli i SHBA-ve

NATO i bëri thirrje Rusisë që të përmbushë detyrimet e saj në bazë të Traktatit për reduktime të programeve bërthamore të...

SHBA: Rusia po shkel traktatin për armët bërthamore

Shtetet e Bashkuara thanë se Rusia nuk po i përmbahet detyrimeve e saj që dalin nga traktati i armëve bërthamore, New...