biznes

Deputeti: Radoiçiç, biznes ilegal me vlerë 800 milionë euro në Kosovë

Haki Abazi, deputet i Kuvendit të Kosovës tha në një intervistë për Euronews Albania se nënkryetari i listës serbe, Milan Radaiçiç,...

Të huajt biznes me pronat, investimet arritën 686 mln euro

Investimet e Huaja Direkte shënuan vlera të reja rekord për tremujorin e dytë dhe të gjithë 6-mujorin e parë të vitit. Vlera...

Vodhën biznesin në Tiranë, 2 të arrestuar

2 persona janë arrestuar pasi vodhën një shumë parash dhe sende me vlerë, në një biznes në zonën e Unazës së...

1/3 e ndërmarrjeve në Shqipëri menaxhohen nga gratë

Vitet e fundit gratë në rolin e sipërmarrëses  po bëhen gjithmonë e më të shumta në numër. Të dhënat e publikuara...

Zjarr në një biznes privat në Korçë

Flakët kanë përfshirë një biznes në afërsi të fshatit Neviçisht, në Korçë. Sipas shërbimit zjarrfikës persona të paidentifikuar i kanë vënë...

Çfarë ndodhi?! Eksperti: Asnjë i gjobitur për mungesën e kursimit të energjisë

Eksperti i energjisë, Azmer Duleviç tha në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se asnjë person nuk u...

Modelet e reja të biznesit, investimet që ndalojnë emigrimin

Veç qytetarëve që largohen nga vendi, ka dhe të rinj që zgjedhin të vijnë nga emigrimi për të investuar këtu. Ekspertët rendisin...

Bizneset në krizë pas pandemisë

Pandemia futi në krize bizneset. Shumë prej tyre falimentuan, e të tjerët kërkuan ndihmën e ekspertëve për të sjellë diçka ndryshe. Pandemia...

Përfaqësuesi i biznesit fason: Po marrim punëtorë në Filipine

Përfaqësuesi i biznesit fason, Florian Zekja thotë se në Shqipëri nuk ka punëtorë, pasi një pjesë e madhe e tyre ka...

Biznesi bëhet më pesimist se qytetari, çmimet ndikojnë në aktivitet

Bizneset janë pesimistë për situatën ekonomike. Ndryshe nga ta, qytetarët janë më besimplotë. Ky është konkluzioni për muajin tetor i nxjerrë...

Gjergji Gjika: 20% e fasonerive janë mbyllur, numri i të punësuarve është ulur

Kryetari i Dhomës së Fasonistëve, Gjergji Gjika thotë se 20% e fasonerive janë mbyllur. Në një intervistë për Euronews Albania, Gjika u...

VIDEO/ Tritol dyqanit te sheshi “Wilson”, autori kapet prej kamerave

Kamerat e sigurisë të sekuestruara nga policia kanë mundësuar kapjen e autorit që vuri sasinë e eksplozivit në dyqanin e kozmetikës...

Pezullimi i mjeteve ujore, pronarët: Nëse s’ka përgjigje, i rikthehemi aktivitetit

"Nëse policia nuk jep ende një vendim, do t'i rikthehemi aktivitetit tonë". Kështu u shpreh një prej pronarëve të mjeteve ujore në...

Bie besimi në ekonomi, qytetarët dhe bizneset pesimistë në muajin korrik

Bizneset dhe qytetarët nuk janë optimistë për situatën ekonomike. Gjendjen e dëshmon Banka e Shqipërisë në anketën e muajin korrik, ku Treguesi...

Multimilioneri britanik tregon disa mënyra se si mund të jetoni ‘falas’

Multimilioneri dhe konsulenti imobiliar, Samuel Leeds, ka treguar disa mënyra për ‘The Entrepreneur’ – se si dikush që sapo ka dalë...

Rritet besimi për të bërë biznes, kërkohet normalizim i punës në gjykata

Shqipëria po ofron më shumë siguri për të investuar në një biznes, por pengesë janë gjykatat. Kjo është përgjigja që japin bizneset...