biznes

25 subjekte të bllokuara në Kamëz nga tatimet

Administrata tatimore ka bllokuar 25 subjekte në Kamëz pas një operacioni me inspektime në terren. Aktivitetet që kanë qenë në kundërshtim të...

Në kërkim të krahut të punës në Velipojë, të rinjtë me sytë nga emigrimi

Gazmir Mehmeti është menaxheri i një hoteli në Velipojë. Ky sezon turistik ka nisur i mbarë dhe ka një numër të...

Tritol biznesit të këngëtarit në Durrës, u konfliktua dy ditë më parë

Një biznesi në pronësi të reperit Rigels Rajku, i njohur me emrin artistik Noizy, i është vënë tritol. Ngjarja është regjistruar këtë...

30 mln $ garanci sovrane, kredi e butë për grosistët e produkteve ushqimore

Grosistët e mëdhenj të produkteve ushqimore: miellit, vajit, sheqerit dhe orizit, tashmë mund të aplikojnë për të marrë kredi të butë,...

Të shtëna drejt një biznesi në Kamzë, shpërthen një makinë

Një biznes (agjenci funerale) në Kamzë është qëlluar me armë. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 00:20 dhe prona është në emër të...

Si mund ta ndihmojë qeveria biznesin e vogël?

Në një kohë kur rritja e çmimeve po ndihmon ndjeshëm në biznesin e vogël dhe mbylljen e tyre, kreu i shoqatës,...

Kreu i shoqatës: Biznesi i vogël s’përfiton nga paketa e rezistencës

Kreu i shoqatës së biznesit të vogël, Albert Nasto tha për Euronews Albania në “Mirëmëngjes” se ata nuk përfitojnë nga paketa...

Çmimi i kafes drejt rritjes, njofton kreu i Shoqatës së Bareve

Çmimi i kafes do të rritet shumë shpejt, ku një kafe pritet të kushtojë rreth 120 lekë. Kështu njoftoi kreu i Shoqatës...

Qytetarët grekë ankohen për naftën dhe gazin, qeveria premton mbështetje

Qytetarët grekë denoncuan të enjten rritjen e çmimeve të energjisë, me konfliktin në Ukrainë që po i ngre ato gjithnjë e...

Agim Rrapaj: Rritja e çmimeve nga 30% deri në dyfishin e tyre

Situata ekonomike është e vështirë në të gjitha pikëpamjet duke qenë se rritja e çmimeve ka qenë e papritur. Kjo ishte deklarata...

Albsig ofron zgjidhjen për të mbuluar dëmet e mëdha të biznesit tuaj

Në dhjetorin e vitit të kaluar, një shpërthim ndodhi në Universitetin Epoka. Fatmirësisht pa viktima, por dëmet materiale, ishin të konsiderueshme,...

Historia e mësueses italiane që jeton në Shqipëri nga ’97-ta

Conceta Maarotta është një italiane që jeton që prej vitit ’97 në Shqipëri, atëherë kur vendi ishte në kohë trazirash. Maarotta erdhi...

Denar Biba: Gjoba nga Konkurrenca për bizneset mund të rriste çmimin e bukës

Denar Biba, drejtues i Autoritetit të Konkurrencës tha se nëse bizneset do ishin gjobitur në shtator të vitit të kaluar bëhej...