Bjellorusi

1500 të burgosur politikë| 2 gazetare bjelloruse dënohen me 12 vite burg secila

Dy gra që drejtonin portalin online tut.by, i cili kritikonte autoritetet bjelloruse, u dënuan me 12 vjet burg secila, njoftoi prokuroria. Marina...

Rikthimi i Bashkimit Sovjetik? Putin synon të pushtojë Bjellorusinë deri më 2030

Presidenti rus, Vladimir Putin, nis të zbulojë plane për të aneksuar territore të tjera përveç Ukrainës. Shefi i Kremlinit është shprehur...

Ka vetëm 1 arsye pse Bjellorusia do t’i bashkohej luftës në Ukrainë

Lideri bjellorus Aleksandër Lukashenko, ka thënë të enjten se Bjellorusia do t’i bashkohej luftës në Ukrainë “vetëm” nëse sulmohet nga ushtria...

Rusia dhe Bjellorusia nisin stërvitjen ushtarake një javore

Rusia dhe aleati i saj Bjellorusia kanë filluar një sesion trajnimi një javor për grupimin e tyre rajonal të forcave, tha...

Përforcohen njësitë e përbashkëta të mbrojtjes ajrore Bjellorusi-Rusi

Ministria e mbrojtjes e Bjellorusisë ka thënë se forcat e përbashkëta ruso-bjelloruse të mbrojtjes ajrore janë përforcuar, me njësi të reja...

BE vendos sanksione të reja ndaj Bjellorusisë dhe Iranit

BE do të vendos sanksione të reja ndaj Bjellorusisë dhe Iranit. Kështu ka bërë me dije Kryetarja e Komisionit të BE-së, Ursula...

Lukashenko viziton ushtarët rusë të stacionuar në Bjellorusi

Lideri autoritar bjellorus, Aleksandër Lukashenko, vizitoi një bazë ushtarake ku janë të stacionuara trupat ruse. Lajmin e ka bërë me dije Ministria...

Tjetër vend preket nga pasojat e luftës, raketa ukrainase bie në Bjellorusi

Pas ngjarjes në kufirin polak, ku mbetjet e një rakete ukrainase vranë 2 civilë të pafajshëm, një tjetër incident është regjistruar...

“EURO 2024′, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri do luajnë kundër Bjellorusisë në Serbi

UEFA ka vendosur që ndeshja mes Zvicrës dhe Bjellorurisë, e vlefshme për eleminatoret e kampionatit evropian "EURO 2024", të zhvillohet në...

Bjellorusia, jashtë luftës, Tikhanovskaya: Trupat tona pro-ukrainase

Ukrainasit kanë frikë se Rusia mund të hapë një front të ri lufte nga Bjellorusia, duke përfshirë direkt trupat bjelloruse. Deri më...

Presidenti Bjellorusisë i kërkon Ukrainës që të ulet dhe të negociojë me Rusinë

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të dielën se Kievi po bën një "gabim" duke vënë parakushte për negociatat me Rusinë. "Gabimi...

Bjellorusia nuk ka ndërmend të luftojë me asnjë shtet, thotë Lukashenko

"Bjellorusia nuk planifikon të shkojë në luftë me askënd, vendi nuk ka nevojë për luftë." Kështu u shpreh presidenti bjellorus, Aleksandër Lukashenko...

Rusët zbarkojnë në Bjellorusi, Ukraina frikë për sulme

Bjellorusia ka mirëpritur kontingjentin e radhës të trupave ruse që kanë mbërritur për t’u stërvitur me ato vendase. Janë rreth 9...

Bjellorusia paralajmëron vendosjen e 9 mijë trupave ruse në kufi

Ministria e Mbrojtjes në Minsk ka njoftuar se rreth 9 mijë trupa ruse do të vendosen në Bjellorusi, si pjesë e...

Lufta| Përgatitje të reja në kufi e ajër, trupat ruse drejt Bjellorusisë

Presidenti i Ukrainës Volodimir Zelensky është plot shpresë se ushtria e tij po fiton në një luftë e cila duket se...

Lukashenko: Ukraina po përgatit sulm ndaj Bjellorusisë

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko deklaroi se Ukraina po përgatit një sulm ndaj territorit të shtetit të tij. Lukashenko, i cili është...