bjellorusia

“Ishim të detyruar”- Bjellorusia zbulon pse pranoi armët bërthamore ruse

Bjellorusia ka reaguar në lidhje me marrëveshjen e arritur me Kremlimin për lejimin e armëve bërthamore ruse të zhvendosen drejt territorit...

Ukraina: Bjellorusia, peng bërthamor i Rusisë

Ushtria ukrainase tha më 26 mars se ofensivat ruse janë përqendruar në Bahmut dhe në disa pjesë të tjera në lindje...

Bjellorusia miraton dënimin me vdekje për të dënuarit për tradhti të lartë

Lideri bjellorus, Aleksandër Lukashenko ka nënshkruar ligjin që lejon dënimin me vdekje kundër zyrtarëve dhe ushtarakëve të dënuar për tradhti të...

Bjellorusia miraton projektligjin e dënimit me vdekje për tradhti të lartë

Dhoma e Përfaqësuesve në parlamentin bjellorus miratoi të martën një projektligji që parashikon dënimin me vdekje për tradhti të lartë për...

Rritet frika e një sulmi në Ukrainë nga Bjellorusia, publikohen foto e ‘pazakonta’

Mediat ndërkombëtare kanë publikuar fotot të cilat tregojnë forcat ukrainase duke kryer stërvitje pranë Çernobilit - dhe kufirit të Ukrainës me...

“Do ketë pasoja katastrofike”- Bjellorusia akuza Ukrainës për rrëzimin e një rakete

Bjellorusia ka thirrur ambasadorin ukrainas për të diskutuar pretendimet se një raketë ukrainase ka rënë në Bjellorusi këtë të enjte. Minsku pretendon...

Shtohen zërat për hyrjen e Bjellorusisë në luftë, ministri rus takon Lukashenkon

Ministri i Brendshëm rus Sergei Shoigu dhe presidenti bjellorus Lukashenko u takuan në Minsk për të diskutuar operacionet ushtarake të Moskës...

Rusia sulmon Ukrainën nëpërmjet Bjellorusisë

Autoritetet ukrainase kanë njoftuar se janë përballur me “bombardime masive” të shtunën nga Bjellorusia fqinje, e cila njihet si aleate e...

‘S’e mposhtim dot NATO-n, por …’, Lukashenko tregon ndihmën nga Rusia

Lideri autoritar bjellorus, Aleksandër Lukashenko tha se Moska ka pranuar që ta ndihmojë vendin e tij që të prodhojë raketa, përfshirë...

Bjellorusia zhvillon stërvitje ushtarake në veri të Ukrainës

Bjellorusia, një aleat i ngushtë i Rusisë dhe fqinj i Ukrainës në veri të vendit, ka nisur stërvitjet ushtarake në shkallë...

Bjellorusia mund t’i bashkohet pushtimit, Rusia do të furnizojë me armë moderne

Bjellorusia mund t’i bashkohet pushtimit, Rusia do të furnizojë me armë moderne Moska do të furnizojë fqinjin e saj me pajisjet ushtarake...

Bjellorusia refuzon t’i bashkohet sulmit ndaj Ukrainës

Edhe pse autoritetet ukrainase shprehen se trupat bjelloruse kane kaluar kufirin, presidenti Lukashenko nga ana tjetër thotë se nuk do t’i...

Blinken: Rusia në prag të pushtimit të Ukrainës

Duket se Rusia është në prag të pushtimit të Ukrainës, paralajmëroi sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken. Ai po ashtu tha se...

Rusia e Bjellorusia vijojnë stërvitjet e përbashkëta

Bjellorusia dhe Rusia do të vijojnë stërvitjet e përbashkëta ushtarake, të cilat do të duhet të përfundonin më 20 shkurt. Plani për...