bombardime

Shpërthime të reja në Kiev

Disa shpërthime u dëgjuan të enjten për 15 deri në 20 minuta në kryeqytetin ukrainas Kiev, i cili tashmë pa një...

Shtohen sulmet vdekjeprurëse, Moska bombardon me raketa-tokë ajër qytetin në Ukrainë

Moska ka ndërmarrë një sulm me raketa tokë-ajër gjatë gjatë natës së djeshme, duke lënë të vdekur të paktën një civil...

Rusia bombardon “aksidentalisht” qytetin e vet

Ministria e Mbrojtjes në Moskë, ka thënë se një aeroplan luftarak rus, e ka bombarduar aksidentalisht qytetin rus Belgorod, i cili...

Pas bombardimeve vjen dëbora, ukrainasit luftë për mbijetesë

Reshjet e para të dëborës këtë dimër kanë vështirësuar më tej sfidat me të cilat përballet Ukraina. Qytete të ndryshme në...

Bombarduesit amerikanë sot mbi katër vende të rajonit 

Sot, dy bombardues amerikanë B-52 fluturojnë mbi Malin e Zi, Maqedoninë e Veriut, Kroacinë dhe Shqipërinë në një fluturim të ulët. Në...

Izraeli vret liderin e dytë islamik palestinez gjatë bombardimeve në Gaza

Izraeli ka vrarë një tjetër drejtues të grupit Xhihadi Islamik Palestinez, teksa numri i viktimave si pasojë e bombardimeve në Gaza...

Ofensiva ruse në Ukrainë, në dy javë mbi 150 civilë të vrarë

Forcat e armatosura të Ukrainës po përparojnë  me shpejtësi drejt Khersonit. Por nga ana tjetër forcat ruse po përgatiten për një...

Shi raketash në Ukrainë; rusët nuk ndalen, sulmojnë qytete e fshatra

Raketat ruse shkaktuan në 24 orët e fundit dëme të konsiderueshme në një seri qytetesh dhe fshatrash në lindje dhe jug...

1 viktimë dhe 7 të plagosur nga bombardimet ruse në Sloviansk

Të paktën një person humbi jetën dhe shtatë të tjerë u plagosën nga bombardimet e forcave ruse në qytetin e Sloviansk,...

Të paktën 6 viktima e dhjetëra të plagosur nga bombardimet ruse në Slovyansk

Të paktën gjashtë persona kanë humbur jetën dhe 15 të tjerë janë plagosur në Slovyansk të Ukrainës, si pasojë e bombardimeve...

Kievi tronditet nga bombardimet, sulmohet kompleksi i pallateve

Katër shpërthime u dëgjuan në kryeqytetin ukrainas, Kiev, në orët e para të së dielës, me raportimet e mediave ndërkombëtare që...

Rusia merr qytetin kyç të Lindjes, rikthehen bombardimet në Kiev

Kievi është goditur nga disa shpërthime mëngjesin e së dielës, tha kryetari i bashkisë së qytetit Vitali Klitschko në aplikacionin e...

600 persona humbën jetën nga bombardimi i teatrit në Mariupol, thotë raporti

Rreth 600 njerëz u vranë kur Rusia bombardoi një teatër në Mariupol në mars, sugjeron një analizë e agjencisë së lajmeve...

Vritet në Ukrainë gazetarja e Radio Evropa e Lirë

Një gazetare e Evropës së Lirë është vrarë në Kiev. Lajmi u bë me dije nga agjencia e lajmeve ‘Radio Evropa...

FOTO | Banorët e Ukrainës festojnë Pashkët mes luftës

Miliona ukrainas festuan Pashkët Ortodokse, të dielën, pavarësisht luftimeve me Rusinë që vijojnë prej dy muajsh. Vezët e lyera dhe ushqimet e...

Rusia akuzon Ukrainën se nuk i përmbahet negociatave

Ukraina nuk po tregon konsistencë në negociatat Rusi – Ukrainë, sipas presidentit rus Vladimir Putini. Putini i tha presidentit të Këshillit Evropian,...