borrell

Borrell tregon për bisedën me Ramën: Ndihmojmë në rritjen e mbrojtjes kibernetike

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell tregoi përmes një njoftimi në Tëitter se kishte folur me kryeministrin...

Lajçak, më 9 shtator në Kosovë dhe Serbi, konfirmon BE për Euronews Albania

Përfaqësuesi Special i BE-së Miroslav Lajçak do të jetë prezent në një vizitë të përbashkët në Kosovë dhe Serbi më 9...

Marrëveshja Kosovë-Serbi, Borrell: Çështja e targave, më e vështirë për t’u zgjidhur

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, thotë se çështja e targave të makinave në Kosovë duhet të...

Dështon takimi Kurti-Vuçiç, Borrell: Përgjegjës nëse situata në Veri përshkallëzohet

Pa iu lënë hapësirë interpretimeve, shefi i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell e ka cilësuar takimin mes kryeministrit...

Takimi Kurti-Vuçiç, Borrell: Sot nuk arritëm marrëveshje, por s’do heqim dorë

Kryediplomati Josep Borell në konferencën për mediat pas takimeve me kryeministrin Kurti dhe presidentin Vuçiç, tha se s’kanë arritur marrëveshje lidhur...

Borrell për takimin Kurti-Vuçiç: Më 18 gusht diskutohet rruga përpara

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka konfirmuar takimin e 18 gushtit mes kryeministrit...

Borrell mirëpret vendimin e Kurtit: Të hiqen menjëherë barrikadat në Veri

Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell ka mirëpritur vendimin e Qeverisë së Kosovës për shtyrjen e reciprocitetit ndaj targave dhe letërnjoftimeve...

Kim dhe Borrell urojnë Bajram Begajn: Punojmë së bashku

Yuri Kim dhe Joseph Borrell kanë uruar presidentin e ri të Republikës së Shqipërisë. Bajram Begaj. Diplomatët janë shprehur entuziastë sa i...

Borrell dhe Varhelyi në Mal të Zi: Fokusohuni drejt integrimit në BE

Zyrtarët e lartë evropianë përgëzuan të enjten Malin e Zi për mbështetjen dhe rreshtimin përkrah politikave të bllokut në sanksionimin e...

Borrell: Të rritet bashkëpunimi, Xhaçka: Thelbësor partneriteti OKB-BE

  Përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell tha se duhet të rritet bashkëpunimi pavarësisht dallimeve. Në fjalën e tij në Këshillin e...

Embargoja e naftës, Borrell: Ndërpremë financimin për makinerinë ruse të luftës

Vendimi i Bashkimit Evropian për ndalimin e naftës ruse do të shkurtojë burimet financiare që Rusia mund të shpenzojë për luftën...

BE-ja e gatshme të mbrojë Finlandën dhe Suedinë në rast të një sulmi rus

Bashkimi Evropian është i gatshëm të mbrojë Finlandën dhe Suedinë në rast të një sulmi nga Rusia, sipas shefit të politikës...

Negociatat me Shqipërinë dhe RMV, Borrell: Vonesat janë të papranueshme

Bashkimi Europian nuk duhet të humbasë më kohë në procesin e anëtarësimit për vendet e Ballkanit Perëndimore. Përfaqësuesi i Lartë i BE,...

‘Ballkani, prioritet i BE-së”, darka e Borrell me krerët e rajonit

"Ballkani është prioritet strategjik i BE-së dhe një ndër politikat e jashtme më të rëndësishme të tij". Me këto fjalë, Përfaqësuesi i...

Borrell darkë informale me liderët e Ballkanit Perëndimor

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Sigurinë, Josep Borrell ka ftuar të mërkurën liderët e Ballkanit...

Bashkimi Europian rihap ambasadën në Kiev

Bashkimi Europian ka rihapur ambasadën në kryeqytetin ukrainas, Kiev, pasi e kishte zhvendosur përkohësisht në Poloni pas pushtimit të Ukrainës nga...