bosnje dhe hercegovine

“Do ndërpresim marrëdhëniet”, Milorad Dodik kërcënon SHBA dhe Britaninë e Madhe

Njoftimi i sotëm i Presidentit Milorad Dodik se qeveria e Republika Srpska do të ndërpresë kontaktet me përfaqësuesit zyrtarë të Shteteve...

SHBA sanksionon tre persona në Bosnje dhe Hercegovinë

SHBA ka vendosur sanksione ndaj tre individëve që përbëjnë një kërcënim për sundimin e ligjit, stabilitetin rajonal dhe aspiratat e atyre...

Lumi Drina në Bosnjë dhe Hercegovinë ‘pushtohet’ nga mbetjet, asnjë mbrojtje

Ky nuk është një grumbullim plehrash por është lumi Drina në Lindje të Bosnje Hercegovinës i cili është pushtuar nga mbeturina. Tonelata...

Bosnje dhe Hercegovina merr zyrtarisht statusin e vendit kandidat në BE

Liderët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian konfirmuan statusin e vendit kandidat për Bosnje dhe Hercegovinën, në samitin që u mbajt...

Këshilli Evropian rekomandon statusin kandidat për Bosnje dhe Hercegovinën

Këshilli Evropian ka rekomanduar këtë të martë, dhënien e statusit kandidat në Bashkimin Evropian për Bosnje dhe Hercegovinën. Lajmin e bëri të...

Dodik: Nuk do të lejojmë kurrë që Bosnje dhe Hercegovina ta njohë Kosovën

Presidenti i Republikës Srpska, Milorad Dodik deklaroi nuk do të të lejojë kurrë që Bosnja dhe Hercegovina ta njohë pavarësinë e...

Komisioni Evropian rekomandon statusin e kandidatit për Bosnjën dhe Hercegovinën

Komisioni Evropian ka rekomanduar statusin e kandidatit të Bashkimit Evropian për Bosnjë dhe Hercegovinën. Lajmin e ka bërë të ditur Komisioneri Evropian...

Arrestohet në Bosnje dhe Hercegovinë djali i bosit shqiptar të drogës

Elvis Kelmendi, i biri i bosit shqiptar të drogës Naser Kelmendi, është arrestuar së bashku me dy shoqëruesit e tij në...

Bosnja përkujton 27-vjetorin e masakrës së Srebrenicës

Boshnjakët përkujtojnë 27-vjetorin e masakrës së Srebrenicës, por tashmë një vend kyç ka zënë njohja e rolit vendimtar që gratë kanë...

Johnson: S’mund të lejojmë që Ballkani të bëhet shesh lojërash për Putin

Kryeministri britanik, Boris Johnson deklaroi se bëri me dije se vendi ishullor do të dërgojë ekspertë ushtarakë në Bosnje dhe Hercegovinë,...

Përfaqësuesi i Bosnjës dhe Hercegovinës: S’kemi konsensus për Ballkanin e Hapur

Kryetari i Këshillit të Ministrave në Bosnje dhe Hercegovinë, Zoran Tegeltija deklaroi se Sarajeva zyrtare nuk ka konsensus në lidhje me...