bota

Lista e shteteve më të rrezikuara nga përmbytjet, mes tyre edhe Shqipëria

Kjo është renditja e shteteve me rrezikun më të lartë përmbytjeve në botë dhe fatkeqësisht mes tyre është edhe Shqipëria. Përmbytjet shkatërruese...

SHBA në prag lufte me Rusinë dhe Kinën, thotë ish-sekretari amerikan

"Ne jemi në prag të luftës me Rusinë dhe Kinën për çështjet të cilat i krijuam pjesërisht, pa asnjë koncept se...

Parashikimet e Elon Musk për vitin 2022, jo për zemërdobëtit!

Nga kriptovalutat, tek transhumanizmi e humanoidët, Elon Musk ka bërë parashikimet e tij për atë ç’ka gjendet në horizont në vitin...

20 shtetet që po shpopullohen më shpejt, Shqipëria në 10-she

Që nga vitet 1900, popullsia globale ka qenë vetëm në rritje, me shtete si Kina apo India që përfaqësojnë rritjen më...

Pasaportat më të fuqishme në botë për vitin 2022

Një treshe pasaportash aziatike u ofrojnë personave që i kanë, liri më të madhe të udhëtimit global se ato të çdo...

Linjat ajrore anulojnë mbi 25 mijë fluturime të planifikuara në gusht

Linjat ajrore në të gjithë botën kanë anuluar më shumë se 25,000 fluturime nga oraret e tyre të fluturimeve për muajin...

Donetsku objektivi i radhës i Rusisë pasi fitoi në Luhansk

Forcat ukrainase janë duke u përqendruar në mbrojtjen e provincës Donetsk në Donbasin lindor, pasi Rusia pretendoi se kishte marrë kontrollin...

246 vjet nga Pavarësia e SHBA-ve

Shtetet e Bashkuara të Amerikës festojnë sot 4 Korrikun, Dita e Pavarësisë. 246 vjet më parë u ratifikua Dokumenti i Pavarësisë, një...

Strategjia e re e NATO-s: Parandalim, menaxhim i krizave dhe mbrojtje kolektive

Uniteti për një qëllim të caktuar është mesazhi që simbolizon konceptin e strategjisë së fundit të NATO-s. Aleanca përshtatet dhe ripërcakton...

Objektivi i G7-s, presidenti Biden kërkon ndalimin e arit nga Rusia

Misioni i Joe Biden në Evropë do të jetë forcimi i aleancës kundër Rusisë. Presidenti amerikan dhe liderët e G7-s planifikojnë...

Gjykata e Lartë e SHBA-së ndalon abortin

Gjykata Supreme në Shtetet e Bashkuara i ka dhënë fund mbrojtjes kushtetuese për abortin, që ka qenë në fuqi prej thuajse...

5 zgjedhje në 4 vjet, dështon koalicioni qeverisës në Izrael

Izraeli po bëhet gati të mbajë zgjedhjet e pesta të përgjithshme në më pak se katër vjet, pasi qeveria e tij...

Mbi 240 fëmijë janë vrarë nga Rusia, thotë kryeprokurori i Ukrainës

Të paktën 243 fëmijë kanë vdekur dhe 446 të tjerë janë plagosur në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus në...

Zgjerimi i NATO-s mision i pamundur, dështojnë përpjekjet për bindjen e Turqisë

Bindja e Turqisë që të heqë veton ndaj integrimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO. Ka qenë ky qëllimi i vizitës...

Lija e majmunit tremb botën, 80 raste të konfirmuara nga Afrika në Perëndim

Janë rreth 80 rastet e konfirmuara me linë e majmunit nëpër botë dhe mbi 50 raste të tjera të dyshuara. Të dhënat...

Rusia publikon pamjet e ushtarëve ukrainas të dorëzuar në Azovstal

Ministria ruse e Mbrojtjes ka publikuar pamjet e atyre që thotë se janë disa nga ushtarët ukrainas të plagosur që janë...