botë

Fituesi i Nobelit shet medaljen 103 mln $, fitimet për fëmijët ukrainas

Fituesi i Nobelit shet medaljen 103 mln $ në ankand, fitimet për fëmijët ukrainas Fituesi i çmimit Nobel për Paqen, gazetari rus...

​Mercedes tërheq rreth 1 milion modele të vjetra në mbarë botën

Kompania Mercedes-Benz po tërheq rreth një milion makina të vjetra në të gjithë botën për shkak të problemeve të “me përforcuesin...

Navalny transferohet në një qeli më të izoluar pas dënimit me 9 vjet burg

Gjykata ruse lë në fuqi vendimin për kritikun e Kremlinit Aleksei Navalny i dënuar në mars me nëntë vite burg. Navalny do...

Fundi i një epoke, Nju Jorku heq nga rrugët kabinat e fundit telefonike

Në rrugët e Shqipërisë me siguri keni vënë re se gjenden ende tek-tuk kabina telefonike, të prishura. Dikur qytetarët qëndronin në radhë...

Ndotja e ajrit shkaktoi globalisht 1 në 6 vdekje në 1 vit, sipas studimit

Ndotja shkaktoi një në gjashtë vdekje në mbarë botën në vitin 2019, sipas një zbulimi të ri nga studiuesit e revistës...

Numri i viktimave në Ukrainë më i lartë se shifra zyrtare, thotë OKB

Disa mijëra civilë më shumë janë vrarë në Ukrainë gjatë 11 javëve luftë sesa shifra zyrtare prej 3.381 vdekjesh. Kështu ka...

Thellohet kriza ushqimore, raporti: 193 milionë njerëz në botë vuajnë nga uria

Rreth 193 milionë njerëz në 53 vende ose territore përjetuan vitin e kaluar një pasiguri akute ushqimore. Kështu thotë raporti i organizatës...

Zelenski i drejtohet sot me një mesazh Shqipërisë

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski do t’i drejtohet me një mesazh Kuvendit të Shqipërisë këtë të martë. Seanca kushtuar Ukrainës dhe mbështetjes...

Mbi 3000 refugjatë humbën në kalimet detare për në Evropë, thotë OKB

Mbi 3000 refugjatë, azilkërkues dhe migrantë vdiqën ose u zhdukën në vitin 2021 ndërsa përpiqeshin të arrinin në vendet evropiane përmes...

I nxehti ekstrem ‘djeg’ Indinë; thahen lumenjtë, mungon uji i pijshëm

Miliona njerëz që jetojnë në Indi kanë vuajtur së fundmi nga një nxehtësi e paprecedent. Temperaturat janë ngjitur mbi 40 gradë Celsius...

COVID-19 uli jetëgjatësinë në Europë

Jetëgjatësia në Bashkimi Europian ishte 80.4 vjet në vitin 2020, më e lartë me 5.7 vjet për gratë (83.2 vjet) sesa...

Guterres takon Zelenskin: Të mundësojmë korridoret humanitare

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski priti të enjten në Kiev sekretarin e përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres, me të cilin diskutoi mbi...

Drejtësi për krimet në Ukrainë, Gjykata Ndërkombëtare nis mbledhjen e provave

Llogaridhënie dhe drejtësi për mizoritë e kryera në Ukrainë. Ky është qëllimi i Kombeve të Bashkuara dhe avokatëve të të drejtave...

Marrëveshje SHBA-Rusi për shkëmbimin e të burgosurve

Rusia dhe Shtetet e Bashkuara kryen të mërkurën një shkëmbim të burgosurish, duke ndërruar një marins të burgosur në Moskë me...

Shpenzimet ushtarake në botë arritën shifrën e 2 trilion dollarëve në 2021-shin

Shpenzimet ushtarake në botë arritën vlerën e 2 trilion dollarëve për herë të parë në vitin 2021, sipas një studimi të...

Ukraina fajëson Rusinë për krizën ushqimore

Mungesa e ushqimit në Ukrainë po përhapet për shkak të anijeve luftarake ruse që bllokojnë portet e Ukrainës dhe tregtinë në...