botës

Suksesi i Kupës së Botës për Femra, Infantino për Euronews: Do barazojë të meshkujve

Ishte një turne që shtroi një terren të ri. Kupa e parë e Botës për femra e mbajtur për herë të...

Temperatura e oqeaneve të botës në prill, më e larta në histori

Temperatura mesatare e sipërfaqes së oqeaneve botërore arriti në 21.1 gradë në fillim të prillit, që është më e larta në...

Kina ‘zero-Covid’ pyet: A është Kupa e Botës në një planet tjetër?

Një letër e hapur që vë në pikëpyetje politikat e vazhdueshme të Kinës kundër COVID-it dhe pyet nëse Kina ishte "në...

OKB: Popullsia e botës i ka kaluar tetë miliardë njerëz

Popullsia e botës sot i ka kaluar tetë miliardë njerëz, njoftuan Kombet e Bashkuara, duke paralajmëruar se rajonet që tashmë përballen...

Më 15 nëntor do të lindë banori i tetë miliardtë i Tokës

Drejtori i Fondit të OKB-së për Popullsinë për Serbinë, John Kennedy Mosoti, tha se më 15 nëntor do të lindë banori...

Familja kanadeze përqark botës përpara se fëmijët të verbohen

Vajza e tyre Mia ishte vetëm tre vjeç kur çifti kanadez Edith Lemay dhe Sebastien Pelletier vunë re për herë të...

Çfarë mund të ndodhë me botën pas një shpërthimi bërthamor, sipas shkencëtarëve

Mes pushtimit rus të Ukrainës dhe rritjes së tensioneve gjeopolitike, frika e ringjallur e luftës bërthamore ka shtyrë shumë njerëz të...

Ish-kreu i ISHP-së: Shqipëria, vendi që e ka menaxhuar më keq pandeminë

Shqipëria është vendi që e ka menaxhuar më keq pandeminë e COVID-19, thotë Besnik Jakaj, ish-kreu i Institutit të Shëndetit Publik. Në...

Pasioni për udhëtimet u kthye në profesion, rrëfen blogerja Eda Bano

Pasioni për udhëtimet mund të kthehet në profesion, dhe këtë e ka provuar blogerja e udhëtimeve Eda Bano. “Pasioni im për udhëtimet...

Çfarë qëndrimi po mban Kisha Ortodokse për luftën në Ukrainë?

Lufta në Ukrainë e ka ndarë Kishën Ortodokse në dy qëndrime të kundërta, ku një pjesë mbështesin luftën e Putinit, ndërsa...