britani

Ndërron jetë prezantuesi dhe komediani i njohur britanik

Prezantuesi dhe komediani i njohur britanik Paul O'Grady ka vdekur në moshën 67-vjeçare. Lajmin e konfirmoi në një deklaratë për mediat bashkëshortja...

Britania dhe Polonia do të ndërtojnë fshatra të përkohshme në Ukrainë

Britania e Madhe dhe Polonia do të ndërtojnë dy fshatra të përkohshme në perëndim dhe qendër të Ukrainës, për t’iu ofruar...

Rama në Britaninë e Madhe: Shqiptarët s’e sollën drogën këtu, por gjetën tregun

Kryeministri Edi Rama i cili ndodhet për një vizitë zyrtare në Britaninë e Madhe është ndalur sërish tek çështja e emigranteve...

Rama pritet nga kreu i Kuvendit në Britani: Keqardhje për retorikën ndaj shqiptarëve

Kryeministri Edi Rama ndodhet sot në Londër për një vizite zyrtare. Kreu i qeverisë shqiptare është takuar me kreun e parlamentit të Britanisë,...

Tregtia me Britaninë/ Blejmë makina, libra e sapunë. Shesim reçel, këpucë e alumin

Shqipëria ble rregullisht nga Britania e Madhe mish, mjete transporti, mobilie, aparate fotografike, makineri, pajisje elektrike, sapunë, libra dhe produkte kozmetike...

Kapet brenda ‘shtëpisë së barit’ në Britani, 2 vite burg për 28-vjeçarin shqiptar

Shqiptari Ardjan Bashkurti është arrestuar në Britani pasi gjurmët e tij të gishtave u gjetën në një ‘shtëpi bari’ ku rriteshin...

Në kërkim nga Britania e Madhe për drogë, 49-vjeçari arrestohet në Tiranë

Një 49-vjeçar është arrestuar në Tiranë në kuadër të operacionit policor të koduar "Catch". Shtetasi M.C ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar për organizatë...

“Kush vjen me gomone do arrestohet”, çfarë parashikon ligji i ri britanik për azilin

Avokati Naim Hasani ka shpjeguar se çfarë përmban ligji I ri për emigrantët që shkojnë në Britani. Në  një lidhje të drejtpërdrejt...

Taksë për të hyrë në Britani, evropianët tashmë duhet të paguajnë

Qytetarët evropianë do të duhet të plotësojnë një formular dhe të paguajnë një shumë parash për të vizituar ose për të...

Trendi i ri për automjetet në Britani, ngjyra gri zëvendëson të zezën dhe të bardhën

Nuk ka asgjë të zezë dhe të bardhë kur bëhet fjalë për zgjedhjen e ngjyrë së makinës personale. Në fakt, çështja...

“Sovranitet për ishujt Falkland”, Argjentina i kërkon Britanisë bisedime të reja

Qeveria argjentinase i ka kërkuar Mbretërisë së Bashkuar të rifillojë negociatat për sovranitetin e Ishujve Falkland. Lajmi u bë me dije nga...

Britania e Madhe në OKB: 800 ushtarë rusë vdesin çdo ditë për egon e Putinit

Sekretari i Jashtëm britanik James Cleverly ka thënë se presidenti rus Vladimir Putin ka sakrifikuar ushtarët e tij për arsye egoiste. Gjatë...

“Zgjati 100 sekonda”- sizmiologu britanik: Mund të ketë tërmete të fuqishme

Një sizmolog britanik ka paralajmëruar se Turqia dhe Siria mund të përballen me mijëra pasgoditje tërmeti gjatë javëve apo muajve të...

“Fshesa” ndaj shqiptarëve në Britani, udhërohet përshpejtimi i dëbimeve

Ministria e Brendshme në Britaninë e Madhe ka urdhëruar njësitë e azilit që të punojnë vetëm me kërkesat e emigrantëve shqiptarë,...

“Të dëbohet sa më parë”, operacioni “Bridora” kundër shqiptarëve në Britani

Ministria e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar ka urdhëruar njësitë e azilit që të punojnë vetëm me kërkesat e shqiptarëve, si...

Vritet me thikë një nxënëse në Britani

Një nxënëse u godit me thikë për vdekje në Britani, ndërsa i dashuri i saj u përpoq ta mbronte. Holly Newton, një...