buca

1 vit nga masakrat në Buça, banorët përkujtojnë tmerrin e lënë pas nga rusët

Një vit më parë, bota pa e tmerruar pamjet e filmuara në rrugët e Buçës. Forcat ruse ishin tërhequr duke lënë...

“Nuk do të falim kurrë”, Zelensky përkujton 1-vjetorin e çlirimit të Buça

Ukraina do të "dënojë çdo autor" për mizoritë e kryera në Buça, tha të premten Presidenti Volodymyr Zelensky. “Buça në 33 ditë...

Buça numëron viktimat nga pushtimi rus

Kryetari i bashkisë së Buçës, Anatoli Fedoruk, tha se 412 trupat e njerëzve të vrarë nga Rusia janë mbledhur. Akuzat për krime...

Von der Leyen viziton Buçan: Pamë fytyrën mizore të Putinit

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe shefi i Politikës së Jashtme të BE, Josep Borrell vizituan një varr...

NATO-ja është e gatshme të bëjë më shumë për Ukrainën

NATO-ja do të forcojë mbështetjen për Ukrainën, sipas deklaratave të sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, pas samitit të kësaj...

Papa dënon masakrën në Buça dhe puth flamurin ukrainas

Papa Françesku dënoi "masakrën në Buça" të shkaktuar nga rusët në Ukrainë, dhe puthi një flamur ukrainas. “Lajmet e fundit nga lufta...

Srebrenica e re, viktimat e agresionit rus në rrugët e qytetit Bucha

Bucha ishte një pikturë e zonave të përgjumura në veri-perëndim të kryeqytetit ukrainas, derisa ndodhi pushtimi rus. Një muaj beteja të ashpra...