bujar osmani

Samiti i OSBE në Shkup, flet Bujar Osmani: Të zbatojmë aktin e Helsinkit

Në Shkup të Maqedonisë së Veriut të enjten ka nisur punimet samiti i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE). Bujar...

Bujar Osmani: Çdo vonesë e marrëveshjes Kosovë-Serbi do dëmtonte gjithë rajonin

Ministri i jashtem i Maqedonise se Veriut Bujar Osmani  shprehet  se rajoni ende perballet me sfida e tensione prandaj duhet qe raporti mes...

“Në Ballkan, vëmendje e shtuar”, Osmani: Kosova dhe Serbia të ecin me dialogun

Ndryshimet gjeopolitike dhe lufta mes Rusisë dhe Ukrainës e bëjnë më të brishtë sigurinë në rajon. Kështu ka deklaruar ministri i...

Bujar Osmani: Nikolla Gruevski është mirë të kthehet në Maqedoninë e Veriut

Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani, ka deklaruar të dielën se ish-kryeministri i arratisur, Nikolla Gruevski...

Drejtuesi i OSBE-së prezanton planin për shtensionimin e gjendjes në veri të Kosovës

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut dhe kreu i OSBE-së, Bujar Osmani u prezantoi sot në Shkup shefave të misionit...

“Eksperienca jonë të vlejë për Kosovën”, Osmani: Humbëm shansin të jemi pjesë e BE

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani është shprehur se Kosova nuk duhet të bëjë të njëjtin gabim siç...

Bujar Osmani përkrah mbajtjen e zgjedhjeve të reja në veri të Kosovës

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, njëherësh kryesues i OSBE-së, Bujar Osmani përkrah mbajtjen e zgjedhjeve të reja në veri...

Bujar Osmani në Serbi, takohet me homologun e tij serb Ivica Daçiç

Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë së Veriut dhe kryesues me Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropës (OSBE), Bujar...

Olta Xhaçka: Marrëveshja Kosovë-Serbi ndikon në forcimin e stabilitetit në rajon

Ministrja e punëve të jashtme Olta Xhaçka në një deklaratë për mediat së bashku me homologun e saj të Maqedonisë së...

Ministrja Olta Xhaçka: Bashkëpunimi Shqipëri-RMV është model për fqinjët e rajonit

Ministrja për Punët e Jashtme Olta Xhaçka ishte këtë të hënë në një deklaratë të përbashkët për mediat me homologun e...

Pse u zgjodh Ohri për takimin Kurti-Vuçiç? Përgjigjet Bujar Osmani  

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani tha në një intervistë për Euronews Albania se arsyeja pse është zgjedhur...

Bullgaria, veto ndaj RMV/ Në 4 shkurt mijëra bullgarë do të bëjnë homazhe në Shkup

Bullgaria nuk heq dorë nga kërcënimet ndaj Maqedonisë së Veriut për veto të re në integrimin e saj ne BE. Sipas...

Tensionet Bullgari-RMV | Bujar Osmani: Nuk lejojmë fyerjen e maqedonasve

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani së bashku me kolegun e tij bullgar, Nikollaj Millkov, vizituan...

Bujar Osmani: Lufta në Ukrainë të ndalet, Rusia po kryen krime kundër njerëzimit

Ministri i jashtëm i RMV-së, Bujar Osmani vizitoi Ukrainën si kryesues i OSBE-së, ku dënoi ashpër agresionin rus kundër civilëve. Ai u...

​Bujar Osmani: Jemi kundër thirrjeve për kthimin e ushtrisë serbe në Kosovë

Maqedonia e Veriut është kundër kthimit të mundshëm të ushtrisë serbe në territorin e Kosovës. Ministri i Punëve të Jashtme të RMV-së,...

Bujar Osmani me homologun bullgar: Palë të treta duan mosmarrëveshje

Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria po tentojnë të mënjanojnë tensionet mes dy popujve dhe gjuhën e urrejtjes duke bashkëpunuar në fusha...