bujqesi

Ministria e Bujqësisë: Programi IPARD nuk është ndërprerë, puna vazhdon

Ministria e Bujqësisë ka bërë me dije se financimet e Bashkimit Evropian, në kuadër të programit IPARD, nuk janë ndërprerë. Përmes një...

Fermeri: Shqipëria, më shumë aksidente në bujqësi se çdo vend në rajon

Fermeri Alban Çakalli tha në një intervistë për “Goodmorning Albanians” në Euronews Albania se Shqipëria ka më shumë aksidente në bujqësi...

Berisha nga Gramshi: Rama shkatërroi bujqësinë, 160 lekë kilja e qepës

Sali Berisha ishte në Gramsh këtë të hënë ku prezantoi kandidatin për kryetar bashkie, Hasim Çekrezin. Në fjalën e tij, Berisha theksoi...

Mbyllen aplikimet në bujqësi, 11 prilli afati i fundit për fermerët, ndahen 30 mln €

Fermerët në të gjithë vendin kanë pasur 3 javë kohë për të përfituar 30 milionë euro nga subvencionet e qeverisë. 11 prilli...

Krifca: Në 2022 kemi kthyer 500 ton produkte importi, nuk plotësonin kërkesat

Ministrja e Bujqësisë Frida Krifca tha se këtë vit kanë kthyer 500 ton  produkte importi pasi sipas saj nuk kanë qenë...

Si të mos hedhin më produkte? Rama propozon zgjidhen për fermerët

Në një takim me fermerët në Lushnje, kryeministri Edi Rama ka propozuar një zgjidhje për fermerët në mënyrë që të mos...

Biznesi: Të rikthehet rimbursimi i TVSH në bujqësi

Grupet e interesit kërkojnë që të rishikohen disa taksa, që sipas tyre po dëmtojnë prodhimin vendas, nxisin informalitetin dhe favorizojnë importet. Kërkesa...

Të rriten subvencionet për bujqësinë dhe blegtorinë, thotë Jaka

Nikolin Jaka, kreu i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë në Tiranë, tha për Euronews Albania se ajo që rëndon më shumë...

Meta: Fermerët po braktisen, bujqësia në gjendje zie për shkak të Open Balkan

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ishte këtë të mërkurë në fshatrat e Fierit, ku ka parë nga afër gjendjen...

Bujqësia, Zusi: Nëse vendosim sot legjislasionin e BE, mbyllen 90% e ndërmarrjeve

Ish zëvendës ministri i Bujqësisë, Alban Zusi thotë se autoritetet shqiptare nuk janë të informuar në lidhje me rritjen e standardeve...

Rritet prodhimi i frutave dhe perimeve në Shqipëri

Në vitin 2021 pati një rritje të volumit të prodhimit të perimeve dhe frutave në Shqipëri. Perimet shënuan rritje vjetore me 3.28...

30 familje rome në Fier punësohen në bujqësi, mbjellin tokë me grurë e misër

30 familje të komunitetit rom në fshatin Baltëz të Fierit prej një viti janë bërë pjesë e punëve në bujqësi. Ata kanë...

Ekspertët: Të trajnohen fermerët për t’u rritur sektori i bujqësisë

Nëse një fermer do të duhet të aplikojë për mbështetje në një organizatë ndërkombëtare, apo nëse do të ftohet në një...

Në tregun e hapur rajonal fermeri shqiptar falimenton, pretendon ekspertja

Ekspertja e ekonomisë Teuta Nunaj Kortoçi tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se ndihma që po u jepet fermerëve është me...

0,3 për qind e buxhetit të shtetit për bujqësinë, thotë eksperti

Eksperti i bujqësisë Ilir Pilku tregoi për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se vetëm 0,3 për qind e buxhetit të shtetit shkon...

60% e rrogave nën 50 mijë lekë, më të ulëta në bujqësi e ndërtim

Më shumë se gjysma e të punësuarve me rrogë në Shqipëri paguhen nën pagën mesatare që është 57 mijë lekë. Rrogat më të ulëta...