bullgari

Protesta kundër Gazprom në Bullgari: Nuk duam të financojmë luftën e Putin

Qindra bullgarë dolën në rrugët e kryeqytetit Sofje duke shprehur frikën se qeveria e përkohshme e vendit mund t'i rikthehet lidhjeve...

Zgjedhje të parakohshme në Bullgari, presidenti shpërndan parlamentin

Më 2 tetor Bullgaria zhvillon zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të katërtat në 18 muaj. Presidenti Rumen Radev dekretoi një ditë më parë...

Baballarët në Bullgari, dy muaj pushim për rritjen e fëmijëve nën 8 vjeç

Baballarët biologjikë dhe birësues në Bullgari do të kenë të drejtën e lejes atërore prej dy muajsh për rritjen e një...

Ministri i Jashtëm portugez shpreh përkrahjen për RMV-në në BE

Ministri i punëve të Jashtme i Portugalisë  Zhoao Gomes Kravinjo ka qëndruar në vizitë zyrtare në Shkup, prej ku ka shprehur përkrahjen e...

Publikohet protokolli i firmosur nga Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria

Ministria e punëve të jashtme të Maqedonisë së veriut ka publikuar protokollin që u firmos dje në Sofje nga Ministri Bujar...

Nënshkruhet protokolli mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë

Këtë të dielë është mbajtur në Sofje mbledhja e dytë e Komisionit të Përbashkët Ndërqeveritar të Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë. Pas...

Shtatë pikat e propozimit francez

Pas protestave dhe tri ditë debat në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, deputetët miratuan të shtunën, më 16 korrik, propozimin francez...

Çfarë përmban propozimi francez që synon të zgjidhë ngërçin Bullgari-RMV

Propozimi francez synon të tejkalojë dallimet mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut për çështjen e gjuhës dhe identitetit maqedonas, si dhe...

Bullgaria i dërgon notë proteste Maqedonisë së Veriut

Ministria e Jashtme e Bullgarisë i ka dërguar notë proteste ministrisë së Jashtme të Maqedonisë së Veriut, për shkak të protestave...

Shqiptari që mbrojti me armë hotelin në Shkup rrezikon 5 vite burg

Isuf Koka, shqiptari që qëlloi me armë zjarri në ajër për të mbrojtur hotelin e tij në Shkup, rrezikon 5 vite...

Presidenti bullgar konfirmon: Mbështesim Malin e Zi në rrugën e tij evropiane

Në një konferencë të përbashkët për shtyp me homologun e tij malazez, Milo Gjukanoviç, presidenti Rumen Radev ka thënë se ai...

Çështja RMV-Bullgari, reagon Bujar Osmani

Bujar Osmani ka reaguar sa i takon çështjes Maqedoni e Veriut-Bullgari. Ministri i Jashtëm i RMV-së, tha se kanë qarkulluar informacione të...

Bullgaria dhe Greqia hapin tubacion të ri gazi, reduktohet varësia nga Rusia

Kryeministri në detyrë i Bulglarisë, Kiril Petkov dhe homologu grek, Kyriakos Mitsotakis kanë përuruar hapjen e tubacionit të gazit, që do...

Bullgaria rrezikon të shkojë sërish në zgjedhje

Partia liberale bullgare nuk arriti të siguronte një shumicë parlamentare për të formuar një qeveri dhe udhëheqësi i saj i ktheu...

Bullgaria drejt zgjedhjeve të parakohshme, Petkov nuk arrin të formojë qeverinë

Bullgaria pritet t'i drejtohet zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, pasi Kiril Petkov nuk arriti të sigurojë mbështetjen e mjaftueshme në parlament për...

Pendarovski: Propozimi francez, kalimtar për të nisur hapjen e negociatave

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski deklaroi pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë Kombëtare, se propozimi i ri francez për...