bullgari

Dy persona humbin jetën nga moti i keq në Bullgari

Dy persona kanë vdekur pasi erëra të fuqishme goditën Bullgarinë dhe Rumaninë fqinje të shtunën dhe të dielën. Shirat dhe reshjet...

Ndryshim në listë, Silvinjo fton Marvin Çuni për miqësoren me Bullgarinë

Pas triumfit 3-0 ndaj Çekisë, Shqipëria do të presë Bullgarinë të martën në një miqësore në stadiumin ‘Air Albania’. Lista e...

Spiunazh në Britaninë e Madhe, ngrihet akuzë ndaj 5 shtetasve bullgarë

Autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar kanë inkriminuar formalisht me akuzën e spiunazhit 5 shtetas bullgarë të arrestuar në Londër dhe Norfolk...

Shkupi e Sofja përplasen në Pustec, akuza për ndikime në Cens

Eftim Mitrevski, nënkryetari i Partisë Aleanca Maqedonase për Integrim në intervistë për mediat ka dënuar ardhjen e ambasadorit bullgar në Pustec,...

Presidenti Begaj pret zv. Presidenten e Republikës së Bullgarisë

Presidenti i Republikës,Bajram Begaj, priti sot Zv. Presidenten e Republikës së Bullgarisë, Iliana Iotova. Gjatë takimit Presidenti Begaj vlerësoi bashkëpunimin shumë...

30 emigrantë gjenden të braktisur në një autobus pranë Sofjes, 8 prej tyre në koma 

Tetë emigrantë janë në koma pasi u gjetën në një autobus të braktisur në autostradën Trakia në Bullgari. 30 emigrantë u gjetën...

“Nuk lejohet noti”: Romët në Bullgari diskriminohen në pishina publike

Për ta mposhtur të nxehtin, Arso Ganev e ka marrë familjen e tij dhe është nisur në një pishinë në vendlindjen...

Pas protestave masive, Bullgaria ndryshon ligjin për mbrojtje nga dhuna në familje

Parlamenti i Bullgarisë më 7 gusht aprovoi ndryshimet në Kodin Penal dhe në ligjin për mbrojtje nga dhuna në familje, pas...

Zelensky fluturon në fshehtësi drejt Sofjes, vizitë zyrtare në Bullgari

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka mbërritur në Bullgari këtë të enjte në një vizitë zyrtare, ku pritet të takohet me...

Partitë bullgare arrijnë marrëveshje për formimin e qeverisë, me rotacion

Partia bullgare e qendrës së djathtë, GERB, njoftoi se ka arritur marrëveshje me Ne Vazhdojmë Ndryshimin-Bullgaria Demokratike, për të formuar qeverinë...

Atentat kryeprokurorit bullgar, shpërthen eksplozivi, zyrtari shpëton mrekullisht

Prokurori i përgjithshëm i Bullgarisë, Ivan Geshev i ka shpëtuar një atentati që synonte eliminimin fizik të tij. Sulmi ishte organizuar...

Bullgaria ndalon përkohësisht importin e mbi 20 produkteve ukrainase

Në mbledhjen e saj javore të mërkurën, qeveria e përkohshme miratoi një vendim që kufizon përkohësisht importin e disa produkteve ukrainase...

Bullgaria mbetet në krizë politike, ja kush pritet të jetë fituese i zgjedhjeve

Nuk ka zgjidhje përfundimtare për krizën politike në Bullgari. Qytetarët votuan ditën e djeshme në zgjedhjet e pesta parlamentare në më...

Kriza politike në Bullgari, qytetarët votojnë në zgjedhjet e pesta brenda dy viteve

Këtë të diel në Bullgari zhvillohen zgjedhjet parlamentare, të pestat në më pak se dy vite. Vendi vijon të jetë në krizë...

Sofja dyshon që Moska ka gisht në kërcënimet me bomba nëpër shkollat bullgare

Autoritetet bullgare thanë se po dyshojnë që Rusia mund të jetë prapa kërcënimeve me bomba që po bëhen nëpër qytetet bullgare,...

Tragjedi në Bullgari, gjenden 18 emigrantë të pajetë në një kamion të braktisur

Të paktën 18 trupa emigrantësh u gjetën në Bullgari në një kamion të braktisur në një fshat afër Sofjes, njoftoi Ministria...