bullgaria

Bullgaria hap hapësirën ajrore për vizitën e Sergei Lavrov në RMV

Bullgaria ka hapur hapësirën e saj ajrore për vizitën e ministrit të Jashtëm rus Sergej Lavrov në takimin e OSBE-së në...

Dështoi në luftën kundër korrupsionit, Bullgaria shkarkon kryeprokurorin

Bullgaria ka ndërmarrë hapa për largimin e kryeprokurorit Ivan Geshev nga posti i tij përpara përfundimit të mandatit të tij shtatëvjeçar,...

Bullgaria formon qeverinë e re me bazë rotacioni, armiqtë e vjetër bashkojnë forcat

Bullgaria zgjodhi një qeveri të rregullt, por me bazë rotacioni. Kryeministri i ri i vendit ballkanas quhet Nikolay Denkov, që së...

Bullgaria mesazh Shqipërisë për integrimin: Duhet të ndahet nga Maqedonia e Veriut

Në Bullgari është rikthyer sërish në diskutim çështja e procesit të integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian. Zëvendëspresidentja Iliana Lotova ka kërkuar...

Bullgaria ndalon grurin ukrainas. Shkak, stoqet vendase të drithërave

Bullgaria mori një vendim për ndalimin e importit të drithërave ukrainase që do të hyjë në fuqi nga 24 prilli. Kjo...

Greqia dhe Bullgaria marrëveshje për të ulur varësinë nga energjia ruse

Greqia dhe Bullgaria kanë nënshkruar në Athinë marrëveshje për reduktimin e varësisë së tyre ndaj gazit dhe naftës ruse. Kjo do...

Bullgaria veto ndaj RMV, në 4 shkurt mijëra bullgarë do të bëjnë homazhe në Shkup

Bullgaria nuk heq dorë nga kërcënimet ndaj Maqedonisë së Veriut për veto të re në integrimin e saj në BE. Sipas...

Bullgaria shpëtimtari sekret i Ukrainës, e furnizoi me naftë e municione

Kur Rusia nisi pushtimin e saj gati një vit më parë, ushtria ukrainase kishte nevojë të dëshpëruar për karburant dhe municion...

Bullgaria ka shfuqizuar 12 pasaporta të arta në 3 muajt e fundit

12 pasaporta të arta janë hequr nga autoritetet në Bullgari në tre muajt e fundit, sipas një raporti të siguruar nga...

Bullgaria do lejojë rafinerinë ruse të eksportojë naftë

Bullgaria do ta lejojë një rafineri të naftës, nën pronësi të një kompanie ruse, të vazhdojë operimin dhe eksportimin e naftës...

6 vendet europiane më të lira për të jetuar, ndër to Shqipëria

Dëshironi të përfitoni nga kostoja relativisht e ulët e jetesës në këmbim të një jete të mrekullueshme në vendet evropiane shumë...

Një tjetër vend tërhiqet nga Eurovizioni

Bullgaria është bërë vendi i fundit që thotë se nuk do të marrë pjesë në Eurovizionin e vitit të ardhshëm. Transmetuesit nga...

Pranë Shqipërisë, 3 vendet që po përjetojnë rritje të turizmit

Tre vendet, të cilat po shikojnë një rikthim të madh turistësh në 2022 janë Bullgaria, Serbia dhe Turqia. Shengenviza.info raporton se Komisioni...

Rama: Gabim i madh nëse RMV s’do të pranojë propozimin francez

Kryeministri Edi Rama shprehet se do ishte një gabim  i madh nëse Maqedonia e Veriut nuk do të pranonte propozimin e...

Osmani: Propozimi i ri francez e njeh maqedonishten si gjuhë zyrtare në BE

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani deklaroi të shtunën se propozimi i modifikuar francez për zgjidhjen...

‘Mbase sot lajmi i mirë’, Rama me presidentin bullgar pas kritikave për veto-n

Nga Madridi, ku po merr pjesë në ditën e tretë të Samitit të NATO-s, kryeministri Edi Rama ka publikuar një video...