burg

Haxhiu: Vdekja e Astrit Deharit, kauzë politike e VV për të rrëzuar pushtetin

Vdekja në burg e aktivistit të Vetëvendosjes, Astrit Dehari u përdor nga VV si kauzë politike për demarkacionin, asosacionin dhe rrëzimin...

Të dënuarit në burgun e Reçit, mundësi për t’u punësuar

Të burgosurit në burgun e Reçit do të kenë një mundësi të re punësimi brenda ambienteve të burgut. Kjo falë bashkëpunimit...

Burg përjetë shqiptarit që vrau mësuesen në Londër

Shtetasi shqiptar Koçi Selamaj është dënuar me burgim të përjetshëm nga një gjykatë në Britaninë e Madhe për vrasjen e mësueses...

Lefter Koka kërkon t’i kthehet pasuria

Ish-ministri i Mjedisit Lefter Koka ka kërkuar nga Gjykata e Lartë t’i kthehet pasuria e tij. Kokës i është sekuestruar kantina e...

Të agjërosh në burg, 17-vjeçari i dënuar kalon ditët mes shkencës dhe besimit

Ishte vetëm 15 vjeç kur hyri në burgun e Kavajës për krimin që kishte bërë. Tashmë 17 vjeç, ai vazhdon shkollën e...

Maqedonia e Veriut kërcënon me burg mbështetësit e luftës në Ukrainë

Prokuroria dhe policia në Maqedoninë e Veriut kanë ndërmarrë një aksion për të hetuar dhe dënuar personat që nxisin gjuhën e...

Lefter Koka mbetet në burg

Gjykata e Lartë ka refuzuar kërkesën e ish-ministrit të Mjedisit, Lefter Koka për zbutjen e masës së sigurisë arrest me burg. Koka...

Humb jetën i burgosuri në Shënkoll

Një i dënuar në burgun e Shënkollit në Lezhë dyshohet se ka humbur jetën nga arresti kardiak. I dënuari, Besnik Spaho, 52...

Gjykata lë në burg Bllakon, avokati: Nuk ka firmosur asnjë dokument

Gjykata e Posaçme ka lënë në burg ish-deputetin socialist Alqi Bllako i akuzuar për shpërdorim detyre dhe korrupsion lidhur me inceneratorin...

Themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange martohet në burg

Themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange do të martohet me Stela Moris në ambientet e një burgu të sigurisë së lartë në...

Navalni rrezikon 13 vite burg për mashtrim

Opozitari i Kremlinit Alexei Navalni, i cili ndodhet në burg, u shpall fajtor për mashtrim nga Gjykata ruse. Prokurorët kërkuan dënim me...

Lirohet ish-kryeministri bullgar Boyko Borisov

Ish-kryeministri bullgar Boyko Borisov, i cili u arrestua nga policia të enjten për shantazh, është lënë i lirë të nesërmen. Bashkë me...

181 të dënuar përjetë në burgjet e Shqipërisë

181 shtetas vuajnë dënimin me burgim të përjetshëm, 122 prej të cilëve në burgun e sigurisë së lartë në Peqin. Ligji i...

Ekskluzive l U kap me drogë, 44-vjeçarja tregon si përfundoi transportuese

Raida Kollobani, 44-vjeçarja e dënuar në Itali për trafik ndërkombëtar të lëndëve narkotike,  rrëfen pse zgjodhi me dëshirën e saj të...

Zbardhet vendimi për Tahirin, i hapet rrugë rekursit në Gjykatën e Lartë

Gjykata e Apelit të Posaçëm Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka zbardhur zyrtarisht vendimin për dënimin e ish-ministrit të Brendshëm...

Kremlini i mbyll gojën mediave: 15 vjet burg kush flet për ‘luftë’ me Ukrainën

Parlamenti rus votoi unanimisht ligjin që ndëshkon me 15 vjet burg këdo që përhap informacione të rremë mbi sulmet e ushtrisë. Ligji...