burra

Prezantuesja: Burrat martohen kur duan vetë, jo kur bien në dashuri!

Një grua ka ndezur një debat pasi sugjeroi se koha kur burrat vendosin të martohen ka të bëjë më shumë me ndjesinë...

Më shumë burra sesa gra të infektuar me HIV/AIDS, raporti 3 me 1

Olimbi Hoxhaj, drejtore ekzekutive e shoqatës së personave me HIV/AIDS, tha në një intervistë për “Goodmorning Albanians” se ka më shumë...

Ish-Drejtoresha e Burgut të Grave: Gratë bëjnë burg për burrat e tyre

Ish-Drejtoresha e Burgut të Grave, Xhoi Jakaj thotë se ka pasur dhe ka raste, ku në institucionet e vuajtjes së dënimin,...

Nuk ka harmoni në familjet shqiptare, thotë sociologia

Sociologia Entela Binjaku tha në një intervistë për Euronews Albania duke folur për ndasitë gjinore në Shqipëri tha se nuk e...

Mos u jepni shumë detyra burrave se nuk i mbajnë dot, thotë Ema Andrea

Aktorja Ema Andrea thotë se gratë nuk duhet t'u japin shumë detyra burrave, pasi ata nuk  i mbajnë dot. Në emisionin "Barometri"...

Gratë duan shefe gra në punë

Të pyetur nga Barometri në Euronews Albania, 37.8 e shqiptarëve deklaruan se është më mirë të kesh një drejtuese grua, se...

Zana Guxholli: Burrat paguhen më shumë, gratë gatuajnë

Ekspertja e ekonomisë, Zana Guxholli, thotë se në përgjithësi burrat paguhen më shumë se gratë dhe se kjo është shumë e...

Aktivistja: Zgjodhëm artin për të denoncuar pabarazinë, reagime dhe nga burra

Gazetarja dhe aktivistja Rita Behadini tregoi për Euronews Albania se për të denoncuar fenomenin e pabarazisë mes burrave dhe grave kanë...

Gazetarja: Protesta në Kosovë kishte pjesëmarrje të lartë të burrave

Gazetarja Mimoza Gavrani ishte dje e pranishme në protestën e organizuar në mbështetje të 11-vjeçares që u dhunua seksualisht nga 5 burra...

Pse gratë kanë më shumë borxhe se burrat?

Ka shumë arsye pse gratë po akumulojnë më shumë borxh vitet e fundit sesa burrat dhe më poshtë janë disa prej...

Gruaja që bën veshje tradicionale tregon detajet e çdo krahine

Prej vitesh shtëpinë e ka shndërruar në muze me veshje tradicionale nga të gjitha trevat shqiptare. Punimet plotësisht origjinale të realizuara...

Përkujtohet masakra e Rezallës, ku serbët vranë 98 burra e djem

Krerët shtetërorë të Kosovës kanë bërë homazhe të martën në memorialin e dëshmorëve në Rezallë. Në këtë fshat të komunës së Skenderajt,...

Truri i burrave dhe grave vërtetë punon ndryshe, tregon studimi

Shpesh thuhet se truri i burrave dhe grave funksionon ndryshe, pasi njëra gjini vjen nga Venusi dhe tjetra nga Marsi. Një studim...