bursa

Rënie rekord e çmimit të naftës në bursa, nuk ndryshon në Shqipëri

Çmimet e naftës janë kthyer në nivelet e paraluftës, për herë të parë pas 5 muajsh. Ulja e madhe në tregjet...

Bursa për maturantët me mesatare mbi 8.5 që zgjedhin programet prioritare

Disa programe të mësuesisë, inxhinierisë, shkencave të bujqësisë dhe mjedisit prej vitesh kanë rënie të interesit të studentëve për t’ i zgjedhur....

Euro rritet në bursa, nënçmohet në tregun e brendshëm

Monedha europiane është forcuar në tregjet e huaja pas vendimit të Bankës Qëndrore Europiane për rritjen me 0.5% të normës bazë...

Përfitimet për maturantët nëse zgjedhin programet prioritare në universitet

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi deklaroi se janë shpallur disa programe në universitet të cilat janë quajtur prioritare, pasi nuk janë...

Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare kërkon hapjen e bursave private

Dy vjet pas miratimit të ligjit për Tregjet e Kapitalit, zhvillimi i bursave private në Shqipëri është ende në fazat e...

Balluku: Në fund të vitit hapim tregun e lirë të energjisë

Përveç Kaskadës se Drinit, e cila prodhon sasinë me të madhe të energjisë në vend, Shqipëria po punon për burime të...

Zv rektori: Bujqësori me 2,2 për qind të studentëve, por kërkesa në rritje

Zv. rektori i Universitetit Bujqësor të Tiranës, Ilir Kapaj thotë se kërkesat e studentëve kanë qenë vazhdimisht të larta. Ai tha për...

Bordi i Transparencës rrit çmimin e naftës e benzinës

Bordi i Transparencës në mbledhjen e së martës ka vendosur që çmimi tavan i shitjes së naftës të jetë 233 lekë...

Rihapet bursa ruse, rriten aksionet e kompanive të gazit dhe naftës

Bursa e Moskës rifilloi veprimet ditën e enjte, me shit-blerjen e aksioneve, një proces i ndalur pak ditë pas nisjes së...

Eksperti: 158 lekë për litër nafta në RMV, pasojë e zvogëlimit të taksave

Ish-drejtori i Operatorit të Sistemit Elektrotransmetues në RMV, Kushtrim Ramadani u shpreh për emisionin “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se ulja e...

FemFest, festivali për të drejtat e gruas që u mbajt për herë të parë në Tiranë

FemFest, një festival katër-ditor kushtuar gruas u mbajt për herë të parë në Shqipëri. Ky festival i organizuar me rastin e 8...

Rusia mbyll bursën – çdo të thotë kjo për Moskën?

Banka Qendrore e Rusisë deklaroi mbylljen e Bursës së Moskës të paktën deri ditën e martë – çdo të thotë kjo...

Si po e përjetojnë qytetarët e Moskës pushtimin rus?

Qytetarët e Moskës janë të tronditur nga pushtimi rus i Ukrainës, ndërsa pasojat e veprimit të Putinit në shoqëri kanë filluar...

Policia arreston 3 persona që i morën italianit 108.000 € përmes Call Center-it

Policia e Tiranës arrestoi një pronar Call Centeri së bashku me 3 bashkëpunëtorë, pasi mashtruan një klient italian duke i marrë...

Meta pëson 20 për qind rënie në bursë

Aksionet e kompanisë mëmë të Facebook, “Meta”, ranë me 20% të enjten në hapjen e tregjeve financiare amerikane, pasi rrjeti social...