buxheti

“Mbushet” arka e shtetit, buxheti 206 mld lekë plus në 4 muaj

Rriten të ardhurat në buxhetin e shtetit. Treguesit fiskalë të ministrisë së financave, nxjerrin se nga janari deri në prill janë...

Buxheti “bashkon” PD-në, Berisha prezanton 23 amendamente

Partia Demokratike do të paraqesë në seancën e nesërme 23 amendamente për buxhetin e vitit 2023. Kryedemokrati, Sali Berisha tha se në...

Opozita voton kundër buxhetit 2023, 6 propozimet e Këlliçit

Me 76 vota pro parlamenti miratoi në parim buxhetin për vitin e ardhshëm. Pas dy ditësh diskutime me orë të zgjatura, ligjëvënësit...

“Viti 2013, ndarja mes dy botëve”, Ahmetaj i përgjigjet opozitës për buxhetin 2023

Deputeti i PS-së Arben Ahmetaj i është përgjigjur akuzave të opozitës për buxhetin e 2023. Ahmetaj tha në parlament se viti 2013...

“Nuk do rrisim çmimin e energjisë”, Ibrahimaj: Çfarë parashikon buxheti i vitit 2023

Ministrja e Ekonomisë Delina Ibrahimaj është shprehur se me buxhetin e vitit 2023 parashikojnë një ngadalësim të rritjes ekonomike dhe uljen...

Buxheti ‘lëmoshë’ për pensionistët, indeksimi shton vetëm 141 lekë në muaj

Institucionet ndërkombëtare, por edhe vetë qeveria shqiptare parashikojnë që rritja e çmimeve të vijojë edhe përgjatë vitit të ardhshëm. Nisur nga këto...

Ku do shpenzohen 5.9 mld eurot, rritet buxheti për ministritë, ulet fondi për pagat

5.9 miliardë euro ka parashikuar qeveria që të shpenzojë për vitin e ardhshëm sipas projektbuxhetit që ka nisur diskutimet në komisionet...

Çoçoli: Projekt buxheti për vitin 2023 është zgjedhor, s’ndihmon shtresat në nevojë

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Delina Ibrahimaj pak ditë më parë prezantoi projekt buxhetin për vitin 2023, në të cilin të...

Rama: Me buxhetin e ri, rrisim sërish pagat për disa kategori

Kryeministri, Edi Rama deklaroi se me buxhetin e vitit të ardhshëm, do të ketë sërish rritje pagash për disa kategori, ku...

Miratohet me 71 vota akti normativ për buxhetin 2022

Është miratuar me 71 vota pro akti normativ për ndryshimet e buxhetit të vitit 2022. Mësohet se kundër këtij akti kanë votuar...

395 milionë € më shumë nga taksat, çmimet e larta fryjnë buxhetin

Qeveria ka arritur të përfitojë nga taksat 395 milionë euro më shumë se një vit më parë, duke vendosur një rekord...

390 milion euro më shumë në arkën e shtetit, ulen shpenzimet

Buxheti i shtetit ka mbledhur 2.4 miliardë euro në gjysmën e parë të vitit. Krahasuar me një vit më parë, të...

Zero taksa nga të pasurit, të ardhurat nga dividenti bien në rekorde historike

Të pasurit kanë nuk kanë paguar asnjë taksë nga fitimet që gjenerojnë në kompanitë e tyre. Sipas të dhënave zyrtare të Ministrisë...

Qeveria ndryshon buxhetin, rriten fondet për kontratat publike

Qeveria ka miratuar një ditë më parë aktin normativ për ndryshimin e buxhetit të shtetit. Janë 80 milionë euro që do të...

Çmimet e rritura mbushin arkën e shtetit, buxheti shton 35 miliardë lekë

Çmimet e rritura kanë shkaktuar vështirësi në buxhetin e familjeve, por jo në arkën e shtetit. Vetëm në 4 muaj, buxheti...

Ministrja Margariti tregon pse nuk ka nisur ndërtimi i Teatrit Kombëtar

Ministrja Elva Margariti mohoi që vonesa në ndërtimin e Teatrit Kombëtar të lidhet me mungesë fondesh, por nuk e fshehu faktin...