capitol hill

FBI neglizhoi ‘6 janarin’, Senati publikon raportin për kryengritjen në Capitol Hill

FBI dhe agjenci të tjera qeveritare amerikane dështuan të shqyrtonin potencialin e dhunës në kryengritjen e 6 janarit 2021 në selinë...

Sulmi në Capitol, dënohet ish-polici që goditi me shtizë një nga oficerët

Një oficer në pension i Departamentit të Policisë së Nju Jorkut është dënuar me 10 vjet burg për sulmin ndaj Capitol...

Trump injoroi lutjet për ndërhyrje, s’dëshironte të ndalonte dhunën në Capitol

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, i pa në televizion tensionet e 6 janarit në Capitol Hill dhe injoroi këshillat e fëmijëve dhe ndihmësve...

‘Nxiti protestuesit’, të tjera dëshmi kundër Trump për sulmin në Capitol Hill

Në ditën e shtatë të seancave dëgjimore për sulmin e 6 janarit në Capitol Hill, janë paraqitur të tjera dëshmi të...

Ish-këshilltari dhe senatorja republikane, akuza ndaj Trump

Komisioni parlamentar amerikan që po heton sulmet e 6 Janarit ndaj godinave të Capitol Hill në Uashington po mban seancën e...

Dëshmi të reja për sulmin e 6 janarit në Capitol Hill

Për herë të parë një ish ndihmës i Shtëpisë së Bardhë ka dëshmuar në seancat dëgjimore të Kongresit ku po hetohet...