çeçen

“Tradhti e ndyrë e Prigozhin”, lideri çeçen shpreh gatishmëri për të shtypur Wagner

Lideri çeçen, Ramzan Kadyrov, ka thënë të shtunën se forcat e tij janë të gatshme të ndihmojnë në shtypjen e rebelimit...

Lideri çeçen i ndan vetes medaljen “Heroi i Çeçenisë”

Ramzan Kadyrov, lideri autoritar i rajonit rus të Çeçenisë në Kaukazin Verior, i ka ndarë vetes medaljen “Heroi i Çeçenisë”. Medalja që...

‘Të pushtojmë Gjermaninë’, kërcënon lideri çeçen: Është territori ynë

Aleati i presidentit rus, Vladimir Putin dhe udhëheqësi i Çeçenisë, Ramzan Kadyrov ka bërë një deklaratë kërcënuese. Në një intervistë për televizionin...

Lideri çeçen ndërron mendje: Nuk do të largohem nga pushteti

Udhëheqësi i rajonit çeçen të Rusisë, Ramzan Kadyrov është tërhequr nga deklarata e tij e fundit të disa ditëve më parë,...

Lideri çeçen largohet nga pushteti: Ka ardhur koha

Ramzan Kadyrov, udhëheqësi i rajonit çeçen të Rusisë u shpreh se ka ardhur koha të marrë një pushim të gjatë nga...

Lideri çeçen thotë se Rusia synon të marrë Kievin

Kreu i republikës ruse të Çeçenisë, Ramzan Kadirov tha se Rusia do të kryejë ofensivë ushtarake në kryeqytetin Kiev, si edhe...