censi

Java e dytë censit 2023| INSTAT: Për çdo ankesë kontaktoni në numrin jeshil

Java e dytë e nisjes së censit të popullsisë dhe banesave, po ecën mirë. Deri në këto momentet, INSTAT, ka bërë...

Censi i popullsisë në Durrës, të dhënat digjitale përshpejtojnë përpunimin

Një furgon informues për Censin e Popullsisë po bën një tur nëpër Shqipëri dhe së fundmi u ndal në Durrës. Në sheshin...

OMONIA pretendime për parregullsi me censin: Po i bëhet presion minoritetit

Bashkimi Demokratik i Minoritetit Etnik Grek, OMONIA ka denoncuar ato që i cilëson shkelje të të drejtave të minoritetit nga anketuesit...

Censi, komunitetet fetare apelojnë për t’u deklaruar

Të hënën ka nisur censi i regjistrit të popullsisë në të gjithë vendin. Çfarë vihet re është se komunitetet fetare kanë qenë shumë të gatshme...

“Feja dhe etnia në pikëpyetje”, Abilekaj: Ja pse do të dështojë Censi…

Gazetari Enton Abilekaj, foli në lidhje me censin që do të bëhet këtë vit për regjistrimin e popullsisë dhe banesave. I ftuar...

Censi, drejtuesja e INSTAT: Janë realizuar 800 pyetësorë, intervistat edhe pasdite

Elsa Dhuli, drejtoresha e Institutit të Statistikave tha në një deklaratë për mediat se procesi i censusit është duke vijuar normalisht....

Censi| Janullatos thirrje besimtarëve ortodoksë: Tregoni me vendosmëri besimin

Kisha Ortodokse e Shqipërisë u ka bërë thirrje besimtarëve ortodoksë që t'u përgjigjen pyetjeve të Censit në lidhje me besimin fetar,...

Sot nis censi| Thirrja e fortë e Kishës Katolike: Mos refuzoni të tregoni besimin

Sot nis Censi i Popullsisë dhe Banesave. Mbi 7 mijë e 500 anketues, mbikëqyrës dhe kontrollorë do jenë në terren, ndërsa të dhënat...

Vende të lira në administratë, kërkohen 9700 njerëz për censin dhe praktikat e punës

Administrata publike ka hapur 9700 vende pune të përkohshme. Shumica e tyre këkrkohen nga INSTAT për zhvillimin e censit. Ndërkohë, 1700...

Censi i popullsisë dhe banesave, INSTAT: 8 mijë persona të angazhuar për procesin

Censi i popullsisë dhe banesave në Shqipëri pritet të nisë këtë shtator. Në një intervistë për Euronews Albania drejtoresha e INSTAT,...

Censi në shtator | 8000 individë do kryejnë regjistrimin e popullsisë dhe banesave

Pas 3 viteve nga afati i përcaktuar, regjistrimi i popullsisë dhe banesave ka një datë. CENSI do të nisë në 18...