christopher hill

Ambasadori amerikan në Serbi: Duhet ta dënojmë vrasjen e policit të Kosovës

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill ka folur për sulmin terrorist të së dielës në Banjskë të Zveçanit ku u vra...

Hill: Sanksionimi i Vulinit nuk nënkupton marrëdhënie më të këqija Serbi-SHBA

Ambasadori amerikan në Serbi Christopher Hill tha më 13 korrik se SHBA nuk dëshiron të ketë ndonjë marrëdhënie me shefin e...

Ambasadori i SHBA-së në Beograd: Me Kurtin kemi probleme thelbësore

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, është shprehur se Uashingtoni ka “disa probleme shumë thelbësore” me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Në...

Ambasadori amerikan në Serbi: Ia bëmë të qartë Prishtinës, do përballet me pasojat

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se Kosova do përballet me pasojat për veprimet...

Christopher Hill: Dialogu në Bruksel Prishtinë-Beograd nuk parashikon reciprocitetin

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka deklaruar se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë nuk parashikon reciprocitet. Ai shtoi se BE ka...

Hill: Marrëveshja e Brukselit ka të bëjë me Kosovën, jo me shqiptarët në Luginë

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill deklaroi sotnë Bujanoc se“Marrëveshja e Brukselit ka të bëjë me zgjidhjen e çështjes së Kosovës...

Marrëveshja Kurti-Vuçiç, Ambasadori Hill: Serbia e ka përqafuar të ardhmen evropiane

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka reaguar pas arritjes së marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë. Hill ka thënë se rezultati më...

Hill: Serbia po paguan një çmim të lartë për mos vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, Christopher Hill deklaroi se Serbia do të duhet të marrë një vendim...

‘Të zbatohet plani evropian’, Hill: Kontesti Kosovë-Serbi është zgjatur shumë

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill ka deklaruar se plani evropian është ai i duhuri për t’i dhënë zgjidhje kontestit Kosovë-Serbi. “Evropianët...

Ambasadori Hill: Asociacioni, detyrim që del nga Marrëveshja e Brukselit

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill deklaroi se formimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë, është detyrim që...

Hill: Serbia ka të drejtë t’i drejtohet KFOR-it, por nevojitet një zgjidhje politike

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill tha se qeveria e Serbisë ka të drejtë t'i drejtohet KFOR-it për kërkesën për kthimin...

Vuçiç takim me ambasadorin amerikan, diskutime për Kosovën

Të enjten, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka takuar ambasadorin e SHBA-së në Serbi, Christopher Hill, me të cilin ka zhvilluar...

Ambasadori amerikan në Beograd: Angazhimi i Vuçiçit për targat është konstruktiv

Ambasadori i SHBA-së në Serbi, Christopher Hill tha se ka pasur një bisedë shumë të mirë me presidentin Aleksandër Vuçiç, për...

Ambasadori amerikan në Beograd: Serbët të kthehen në institucionet e tyre në Kosovë

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill deklaroi se SHBA-te pajtohen me BE-në lidhur me faktin se ngjarjet e fundit në marrëdhëniet...

Serbët largohen nga institucionet e Kosovës, Vuçiç flet me ambasadorin amerikan

Pas largimit të përfaqësuesve serbë nga institucionet e Republikës së Kosovës, Presidenti Aleksandër Vuçiç ka zhvilluar një bisedë telefonike me ambasadorin...

Ambasadori amerikan në Beograd: Serbia ka të drejtë të pyesë për serbët në Kosovë

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill deklaroi se tejkalimi i mosmarrëveshjes për ri-regjistrimin e automjeteve nuk do të kontribuojë në zgjidhjen...