civile

Shoqëria civile, sfidë apo dështim? Flasin qytetarët

Shqiptarët janë pyetur nga Barometri në Euronews Albania nëse shoqëria civile ka bërë sa duhet në lidhje me mbrojtjen e mjedisit,...

Shqiptarët nuk e dinë çfarë është shoqëria civile, gjetjet e Barometrit

Barometri në Euronews Albania ka pyetur shqiptarët nëse kanë njohuri për organizmat e shoqërisë civile. Gjetjet e sondazhit kanë rezultuar se shqiptarët...

272 civilë u masakruan nga rebelët në Kongo

Qeveria e Republikës Demokratike të Kongos njoftoi sot se 272 civilë u vranë në një masakër në qytetin lindor të Kishishit...

Drejtori i Emergjencave: E prisnim që të kishte dëme nga reshjet, por jo kaq shumë

Drejtori i Gatishmërisë dhe Emergjencave, Robert Hysenllari deklaroi se ishte i ditur fakti se vendi do të përfshihej nga moti i...

Të vdekur dhe të djegur, civilë ukrainas shtrihen të vrarë pas tërheqjes ruse

Ndërsa forcat ruse u tërhoqën nga periferia e qytetit lindor të Ukrainës, nëpër rrugë u panë trupat e civilëve të vdekur...

‘Forcuam masat anti-hakerim’, Gjendja Civile: Shërbimi nga e hëna funksional

Të hënën u rikthye shërbimi i aplikimit për dokumentet biometrike. Në disa zyra ka pasur probleme, por për drejtorin e përgjithshëm...

Civilëve në Lysychansk u kërkohet të evakuohen ndërsa forcat ruse po afrohen

Civilëve në Lysychansk u është kërkuar të largohen menjëherë, pasi forcat ruse fitojnë terren në qytetin e fundit të mbetur që...

Civilët ende të bllokuar në Severdonetsk, Zelenski thirrje për rezistencë

Rusia ofron korridor humanitar për të gjithë civilët e bllokuar që kërkojnë të largohen nga sulmet të cilat po shkatërrojnë qytetin...

Shemsi Prençi: Prej 3 vitesh, helikopterët shqiptarë nuk shuajnë zjarre

Shërbimet meteorologjike dhe programet që disponon qendra kombëtare meteorologjike, transmetojnë çdo rrezik që i kanoset Shqipërisë sa i takon zjarrit dhe...

Më shumë se 3770 civilë të vrarë në Ukrainë, sipas OKB

OKB-ja ka regjistruar 3 778 vdekje civile në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt, të paktën 251...

Guterres falenderon të gjithë ushtarët për evakuimin e njerëzve në Mariupol

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres, falenderoi të dielën të gjithë personat që ishin të përfshirë në evakuimin...

Mbi 3 mijë civilë ukrainas të bllokuar në uzinën e çelikut në Mariupol

Më shumë se 3 mijë persona kanë mbetur të bllokuar në uzinën e çelikut Azovstal, ku 2,000 prej tyre janë ushtarë...

Kryeprokurorja ukrainase: Civilë e ushtarë janë torturuar para se të vriteshin

Pamje të reja satelitore tregojnë varret masive në fshatin Manhush, rreth 20 kilometra në perëndim të Mariupolit. Kompania e teknologjisë satelitore “Maxar”...

OKB: Rreth 5 milionë civilë janë larguar nga Ukraina

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) deklaroi se rreth 5 milionë civilë janë larguar nga Ukraina, për shkak të luftës me...

700 ushtarë ukrainas dhe mbi 1000 civilë mbahen robër nga Rusia

Rreth 700 trupa ukrainase mbahen robër nga forcat ruse, raporton Interfax Ukraine, duke cituar zëvendëskryeministren ukrainase. "Sa i përket ushtrisë jemi pothuajse...

Mbi 900 trupa civilësh janë gjetur në rrethinat e Kievit, thotë policia

Më shumë se 900 trupa të pajetë  civilësh janë zbuluar që kur ushtria ruse u tërhoq nga zona, tha kreu i...