civilet

Turqia refuzon kërkesën e Ukrainës

Turqia ka refuzuar kërkesën e Ukrainës për të mbyllur ngushticat e Bosforit dhe Dardaneleve për të mos lejuar kalimin e anijeve...

Bashkimi Evropian kritikon Zvicrën neutrale

BE-ja u shpreh e mllefosur me Zvicrën për shkak se ky vend nuk e ka sanksionuar Rusinë në përgjigje të pushtimit...

Lufta prek turizmin, të gjitha rezervimet nga Ukraina janë anuluar

Nëse konflikti Rusi-Ukrainë do të vazhdojë, pasojat do të ndihen edhe në vendet e tjera. Në Shqipëri efekti do të jepet direkt në...

Putin thirrje ushtrisë së Ukrainës për të rrëzuar qeverinë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin i ka bërë thirrje ushtrisë së Ukrainës që të marrë “pushtetin në duart e saj”. Deklarata është...

Ukraina mobilizon forcat në Kiev, ndërsa rusët po afrohen

Automjete ushtarake ukrainase po futen në Kiev për ta mbrojtur qytetin nga mësymja e trupave ruse, njoftoi Ministria e Brendshme e...

Kuleba: Rusia po sulmon kopshte të fëmijëve

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, tha se sulmet ruse janë zgjeruar në kopshte të fëmijëve dhe jetimore. Ai i ka...

NATO në mbledhje emergjente për luftën në Ukrainë

Krerët e shteteve të NATO-s po zhvillojnë një konferencë online për të diskutuar situatën e sigurisë në Ukrainë. Bëhet fjalë për një...

Video | Ushtria çeçene mobilizohet përkrah Rusisë

Gazetari Neil Hauer publikoi një video ku shihet mobilizimi i ushtirisë së Çeçenisë për t’iu bashkuar Rusisë në konfliktin me Ukrainën. “Një...

57 civilë mes 194 ukrainasve të vrarë gjatë pushtimit rus

Ministri i Forcave të Armatosura të Mbretërisë së Bashkuar, James Heappey, thotë se nga luftimet në Ukrainë janë vrarë 450 ushtarë...

Rusia merr kontrollin e aeroport kyç pranë Kievit

Forcat ushtarake ruse kanë marrë kontrollin e aeroportit Hostomel pranë Kievit, ndërsa po përparojnë brenda kryeqytetit. "Ministria ruse e Mbrojtjes tha se...

Rritet niveli i rrezatimit në Çernobil, sipas ekspertëve ukrainas

Niveli rrezatimit nga centrali bërthamor i Çernobilit është rritur, sipas Agjencisë bërthamore të Ukrainës, si edhe Ministrisë së Brendshme në vend. Megjithatë,...

Merkel: Agresioni rus, pikë kthese për historinë e Evropës

Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel dënoi ashpër sulmin rus ndaj Ukrainës sot dhe tha se është një "shkelje e dukshme e ligjit...

Ukraina nuk e njeh Kosovën, por Prishtina i del në krah

Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës bëri që shumica e vendeve të Evropës e botës t’i dalin në krah shtetit ukraianas. Në...

Kina mbështet Rusinë për zgjidhjen e konfliktit me dialog

Presidenti i Kinës deklaroi sot se e mbështet Rusinë, për të zgjidhur situatën me Ukrainën përmes dialogut. Ndërsa vendet perëndimore kanë dënuar...

Gjermania nuk do të dërgojë armë në Ukrainë

Ministrja e Brendshme gjermane Nancy Faeser tha se Gjermania nuk ka ndërmend të dërgojë armë në Ukrainë. “Ne nuk jemi për dërgimin...

Vuçiç drejt deklarimit të qëndrimit të Serbisë për sulmin rus

Presidenti serb Vuçiç do të bëjë publik qëndrimin e Serbisë për situatën Rusi - Ukrainë, të premten. Pritet që në orën 16:00...