civilet

FMN: Konflikti në Ukrainë do të ketë pasoja ekonomike globale

Konflikti në Ukrainë do të ketë pasoja për rimëkëmbjen ekonomike globale, tha drejtoresha e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieva. Ajo tha se...

Drejtoresha e Teatrit në Rusi jep dorëheqjen: Nuk punoj për një vrasës

Drejtoresha e Teatrit Shtetëror në Moskë, Elena Kovalskaya, dha dorëheqjen pas sulmeve ruse në Ukrainë, dhe e quajti Putinin “vrasës”. Elena Kovalskaya...

Lavrov: Qëllimi është çmilitarizimi i Ukrainës

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov e ka përsëritur se Moska nuk dëshiron të pushtojë Ukrainë, por ta çmilitarizojë atë. Ai i...

OBSH paralajmëron për ‘një katastrofë humanitare’ në Ukrainë

“Çfarëdo përshkallëzimi mund të rezultojë me katastrofë humanitare në Evropë, duke përfshirë edhe viktimat, por edhe dëme në sistemet veçse të...

Të paktën 25 civilë të vrarë nga bombardimet në Ukrainë, sipas OKB

Të paktën 25 civilë janë vrarë nga bombardimet ruse në Ukrainë. Kështu njoftoi zyra OKB-së për të drejtat e njeriut. OKB raportoi për...

Kosova vendos sanksione kundër Rusisë

Qeveria e Kosovës ka miratuar disa sanksione kundër Rusisë, të premten. Ky vendim vjen në kohën kur Rusia po përparon në territorin...

Rusia pretendon se po mbron Çernobilin nga terroristët

Rusia deklaroi se trupat e saj ushtarake kanë marrë kontrollin e centralit bërthamor të Çernobilit për ta "mbrojtur atë". Sipas Ministrisë ruse,...

Putin si Millosheviç, Johnson: Mund të akuzohet për krime lufte

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson ka paralajmëruar se presidenti rus, Vladimir Putin mund të përballet me krime lufte për...

Çfarë ndodh nëse Rusia ndërpret furnizimin me gaz në Europë?

Çmimet e gazit në Europë janë rritur pasi Rusia ka nisur një operacion ushtarak në Ukrainë. Sirenat e sulmit ajror u dëgjuan...

Shpërthejnë protestat kundër luftës në Rusi, qindra të arrestuar

Të paktën 735 persona janë arrestuar në protestat kundër luftës në të gjithë Rusinë sot pas pushtimit të Ukrainës, shkruan BBC. Demonstruesit...

Publikohen fotot e para të ushtarëve rus të zënë rob

Trupat ukrainase kanë rrëzuar pesë helikopterë rusë, kanë shkatërruar me dhjetëra tanke dhe kanë kapur robër me dhjetëra ushtarë në orët...

Përditësime LIVE: Rusia pushton Ukrainën, Biden lajmëron sanksione

Rusia ka nisur sulmet ushtarake ndaj Ukrainës. Nga ana tjetër Kievi ka shpallur gjendjen e luftës. Presidenti rus, Vladimir Putin paralajmëron vendet...

Qytetarët e botës protestojnë kundër agresionit rus

Kur u bë e ditur se Rusia sulmoi Ukrainën në orët e para të mëngjesit, protestues nëpër qendrat e kryeqyteteve perëndimore...

Ushtarët ukrainas po japin jetën për të shmangur një katastrofë bërthamore

Luftimet kanë shpërthyer në Çernobil ndërsa ushtarët rusë përpiqen të arrijnë ish-centralin bërthamor, ka thënë presidenti i Ukrainës. Ushtarët ukrainas po japin...

Kurti takohet me komandantin e KFOR-it

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u takua me komandantin e forcave paqeruajtëse të NATO-s në Kosovë (KFOR), Gjeneral Major, Ferenc Kajári. Sipas...

Kush është Volodymyr Zelensky, komediani që po luan ‘rolin’ e luftës

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky është në ballë të përgjigjes ushtarake dhe diplomatike të Ukrainës ndaj pushtimit të Rusisë në vend. Ai...