civilet

Çfarë ndodh nëse bie Mariupoli?

Nëse qyteti port i Mariupolit bie, Rusia përmbush një nga objektivat kryesore të luftës. Siguron korridorin e kalimit nga Donbas në...

Zelenksi: Të gatshëm për të mos u futur në NATO, në këmbim të armëpushimit

Presidenti ukrainas Zelenski është i gatshëm të diskutojë që Ukraina të mos kërkojë anëtarësim në NATO në këmbim të një armëpushimi me...

Ukraina pretendon se ka rimarrë qytetin afër Kievit

Ushtria ukrainase pretendon se ka rimarrë kontrollin në qytetin Makariv, afër Kievit. Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës...

Rusia shton flotën ajrore në vend, pretendon ushtria e Ukrainës

Forcat ruse kanë "shtuar praninë e aviacionit në hapësirën ajrore të Ukrainës" në 24 orët e fundit, sipas ushtrisë së Ukrainës. “Përveç...

Fëmijët jetimë të Ukrainës strehohen në spitalin e Kievit

Një grup fëmijësh jetimë në Ukrainë, të moshave nga 1 deri në 2 muaj, kanë arritur të sigurt në një spital...

Niset karvani me 21 autobusë për largimin e qytetarëve nga Mariupoli

Një karvan me 21 autobusë u larguan të hënën nga Zaporizhia drejt qytetit të rrethuar të Mariupolit, ku rreth 350 mijë...

350,000 njerëz të bllokuar në Mariupol

Rreth 350,000 persona kanë mbetur të bllokuar në Mariupol, në jug-lindje të Ukrainës, pa elektricitet, ujë të pijshëm dhe ngrohje. Ndërsa...

Mbi 291,000 refugjatë Ukrainas në Hungari

Mbi 291,000 refugjatë kanë mbërritur në Hungari nga Ukraina, që prej nisjes së luftimeve me Rusinë. Organizata “Ndihma për Emigrantët” po punon...

Si po ndihmon me luftën Miss Ukraina?

Katerina Bilyk, Miss Ukraina ka hequr kurorën e më të bukurës dhe këto ditë të luftës po ndihmon qytetarët e Kievit. Për...

Gati për negociata me Putinin, thotë Zelenski

Presidenti i Ukrainës, Zelenski thotë se është gati të ulet në bisedime me presidentin e Rusisë, Putin. Në një intervistë për CNN,...

Mbi 900 civilë të vrarë në Ukrainë, sipas OKB-së

Më shumë se 900 civilë janë vrarë gjatë luftimeve në Ukrainë, që prej nisjes së sulmit rus më 24 shkurt, sipas...

Rreth 1,000  refugjatë ukrainas strehohen në Serbi

Në Serbi ndodhen aktualisht rreth 1,000 refugjatë nga Ukraina. Shumica e tyre gjetën strehim tek të afërmit dhe miqtë. Refugjatët e parë...

Mbi 12 milionë njerëz të bllokuar në zonat e luftimeve në Ukrainë, sipas OKB

6.5 milionë njerëz janë zhvendosur brenda Ukrainës, ndërsa 3.2 milionë janë larguar nga vendi. Kështu njoftoi të premten Agjencia për Migracion e...

Ukraina mund të futet në BE brenda muajsh, thotë Zelenski

Aplikimi i Ukrainës për t’u bërë pjesë e Bashkimit Evropian mund të aprovohet brena disa muajsh. Kështu u shpreh kryeministri ukrainas Zelenksi,...

Ambasadori rus në BE: Nuk është pushtim, por operacion special

Ndërsa lufta në Ukrainë ndodhet në javën e katërt, ambasadori rus në Bashkimin Evropian, Vladimir Chizhov, i intervistuar nga Euronews ka...

A do e furnizojë Kina Rusinë me armë? Biden bisedon me Xi Jinping të premtën

Presidenti Joe Biden do të bisedojë me presidentin kinez Xi Jinping të premten, ku një ndër temat pritet të jetë lufta...