cmimeve

Besart Kadia: Skenarët nuk kanë luajtur aq keq sa pritej me rritjen e çmimeve

Zv.ministri i Financave, Besart Kadia thotë se ajo që po ndodh me rritjen e çmimeve në vend është një fenomen shqetësues...

Kriza e çmimeve varfëron shqiptarët, gjetjet e Barometrit

Barometri konfirmon përkeqësimin e gjendjes ekonomike të familjeve për shkak të rritjes së çmimeve edhe në dy muajt e fundit. 53.4% e...

Inflacioni në BE vijon ‘fluturimin’, rritja e çmimeve vështirëson jetën e qytetarëve

Jetesa për miliona evropianë po bëhet gjithnjë e më e vështirë. Vende si Gjermania, që vetëm pak muaj më parë mburrej...

Deputetja e LSI-së Xhixho: Shtresa e varfër, më e goditura nga rritja e çmimeve

Shtresa e varfër në Shqipëri është ajo që po e vuan më tepër rritjen e çmimeve. Kështu u shpreh në emisionin Now...

Mbi 263 milionë njerëz drejt varfërisë ekstreme, sipas raportit

Mbi 263 milionë njerëz mund të bien në nivele ekstreme të varfërisë gjatë vitit 2022 për shkak të pandemisë, thellimit të...

PDK-ja e quan populiste mbështetjen e qeverisë për prillin

Partia Demokratike e Kosovës e ka quajtur populist vendimin e Qeverisë Kurti për të mbështetur me nga 100 euro pensionistët, të...

Mësuesit në Kosovë dhe RMV paralajmërojnë grevë

Sindikatat e Arsimit në Kosovë dhe Maqedoni të Veriut kanë paralajmëruar grevë në rast se kërkesat e punonjësve të arsimit për...

Sondazhet nxjerrin Makronin fitues në zgjedhjet në Francë

Presidenti francez Makron po kërkon një mandat të dytë presidencial në Francë, duke u mbështetur në rimëkëmbjen e vendit pas COVID-19...

‘Protesta, e neveritshme’, aktivistët debatojnë me Baton Haxhiun

Protesta e shqiptarëve kundër rritjes së çmimeve është “e neveritshme” dhe jashtë kontekstit kohor, për analistin Baton Haxhiu. Në emisionin Now me...

Si ka ndikuar rritja e çmimeve në Evropë?

Çmimet e naftës, gazit dhe ushqimeve janë rritur në nivele rekord në shumë shtete evropiane. Kjo situat  nisi pak ditë pas...