danimarke

10 mijë tru të ruajtur në kova, koleksioni më i madh në planet gjendet në Danimarkë

Në këto kova ndodhen thuajse 10 mijë tru të ruajtur në formalinë. Ky është koleksioni më i madh i “lëndës gri”...

Kryeministrja daneze në Shqipëri: Ju mbështesim në rrugën tuaj drejt BE-së

Kryeministrja daneze Mette Frederiksen ka mbajtur një konferencë për mediat gjatë vizitës së saj në Shqipëri. Ajo u shpreh se e vlerëson...

Zbulohet bunkeri bërthamor mes pyjeve në Danimarkë

I fshehur thellë në pyllin Rold të Danimarkës veriore, një bunker bërthamor tepër sekret, hapet për herë të parë për t’u...

Danimarka eliminon grabitjen e bankave

Për herë të parë në vite, Danimarka nuk ka regjistruar asnjë grabitje banke. Transaksionet me para në dorë në vendin nordik pothuajse...

Danimarkë, të infektuarit me COVID nuk do të izolohen më

Autoriteti Shëndetësor Danez njoftoi të enjten se izolimi nuk është më i detyrueshëm pas një testi pozitiv të koronavirusit. Agjencia nuk e...

Australia mposht Danimarkën dhe kualifikohet, Franca humbet ndaj Tunizisë

Australia ka mposhtur Danimarkën me rezultatin 1-0 dhe është kualifikuar në fazën e 1/16 në Botërorin “Katar 2022”. Goli i vetëm në...

Franca mposht Danimarkën me dygolëshin e Mbappe, “gjelat” kalojnë në 1/16

Franca ka arritur të mposhtë Danimarkën, duke e bërë e para skuadër në këtë Botëror e cila kualifikohet për në fazën...

Të majtët fitojnë zgjedhjet në Danimarkë

Socialdemokratët e udhëhequr nga kryeministrja aktuale daneze Mette Frederiksen fituan shumicën e votave në zgjedhjet parlamentare të mbajtura në atë vend. Kështu...

Danimarka në zgjedhje, kontraste në koalicionin qeverisës dhe frikë nga radikalët

Kryeministrja daneze Mette Frederiksen ka luajtur me zjarrin kur ka planifikuar të mbajë zgjedhje të parakohshme. Procesi elektoral mbahet të martën...

Danimarka në zgjedhje më 1 nëntor

Danimarka po shkon drejt zgjedhjeve të parakohshme, pasi një polemikë e lidhur me pandeminë e COVID-19 doli në dritë. Kryeministrja e qendrës...

Gjermania, Danimarka dhe Suedia formojnë një ekip të përbashkët mbi Nord Stream

Gjermania, Danimarka dhe Suedia duan të formojnë një ekip të përbashkët hetimor, i cili do të hetojë rrethanat e incidentit në...

Tuneli më i gjatë nënujor në botë do të lidhë 2 shtete

Në thellësinë 40 metra në Detin Baltik, tuneli më i gjatë në botë do të lidhë Danimarkën dhe Gjermaninë, duke shkurtuar...

‘Lufta’ me bishtat e cigareve në Danimarkë, autoritetet: Taksë kompanive të duhanit

Ato janë kudo: në rrugë, në parqe dhe plazhe. Janë bishta cigaresh, të cilët duket se nuk kanë fund dhe nuk...

Krishtlindje më të errëta, në Danimarkë paralajmërohen për reduktim të energjisë

A do të jenë dritat e Krishtlindjes dhe kjo atmosferë një nostalgji për ne pasi shumë qeveria në mbarë botën kanë...

Danimarka kërkon punëtorë, sektorët ku ka vende të lira pune

Autoritetet daneze kanë deklaruar se numri i vendeve të lira të punës në vend vazhdon të rritet për shkak të mungesës...

Danimarka dhe Gjermania arritën një marrëveshje për turbinat me erë në Detin Baltik

Danimarka thotë se do të rrisë fuqinë e fermave të saj me erë në det të hapur për të ndihmuar Evropën...