danimarke

Autoritetet daneze nuk e konsiderojnë akt terrorist sulmin në qendrën tregtare

Aurtoritetet në Danimarkë deklaruan se nuk ka dyshime për ta konsideruar akt terrorist, sulmin e djeshëm në një qendër tregtare në...

Tre të vrarë nga të shtënat me armë në qendrën tregtare në Danimarkë

Një person i armatosur ka vrarë tre persona dhe ka plagosur të tjerë, tre prej tyre në gjendje kritike, në një...

Të shtëna me armë në një qendër tregtare në Danimarkë, raportohet për viktima

Të shtëna me armë u raportuan këtë të dielë në një qendër tregtare në kryeqytetin e Danimarkës, Kopenhagen. Sipas policisë daneze, është...

Ishulli i vogël, i pabanuar ka shkaktuar 50 vjet mosmarrëveshje ndërkombëtare

Ishulli Hans është një shkëmb djerrë dhe i pabanuar që ndodhet në brigjet veriperëndimore të Grenlandës. Megjithatë, për 49 vjet, Danimarka dhe Kanadaja...

Hapet në Danimarkë muzeu për refugjatët, që nga Lufta II Botërore

Në Danimarkë u përurua një muze i ri dedikuar refugjatëve që e kanë kthyer shtetin nordik në shtëpinë e tyre. Muzeu me...

Pastroi 4 mld euro përmes bankës, dënohet lituanezja që bashkëpunonte me rusët

Një grua lituaneze është burgosur në Danimarkë për një skandal ndërkombëtar të pastrimit të parave që përfshin Bankën Daneze. 49-vjeçarja ka pranuar...

Dënohet lituanezja që pastroi 4 miliardë euro përmes Danske Bank

Një lituaneze është burgosur në Danimarkë për një skandal ndërkombëtar të pastrimit të parave që përfshin Danske Bank. E dyshuara 49-vjeçare kishte...

SHBA-të dhe Danimarka i dërgojnë Ukrainës raketa kundër anijeve

Ministri ukrainas i Mbrojtjes, Oleksiy Reznikov deklaroi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Danimarka kanë dërguar në Ukrainë raketa kundër...

Danimarka do të asgjesojë mbi 1 milion vaksina anti-COVID

Danimarka do të asgjesojë 1,1 milion vaksina kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga autoritetet shëndetësore në vend, të cilët...

Danimarka miraton marrëveshjen për dërgimin e 300 të burgosurve në Kosovë

Autoritetet në Kopenhagë kanë njoftuar se është miratuar një marrëveshje për dërgimin e 300 të burgosurve nga Danimarka në Kosovë për...

‘Wizz Air’ nis fluturimet 2 herë në javë drejt Billundit

‘Wizz Air’ nis fluturimet drejt Billundit. Në qytetin në Danimarkë, ku u ndërtua parku i parë i legove, “Legoland” mund të...

Danimarka dëbon 15 diplomatë rusë

Qeveria e Danimarkës ka dëbuar 15 diplomatë rusë, të cilët punonin në ambasadën e Rusisë në Kopenhagen. Me këtë vendim, Danimarka...