DASH

Sanksionohet sërish Irani, DASH njofton bllokadën për 10 iranianë dhe disa kompani

Departamenti Amerikan i Thesarit njofton se janë vendosur sanksione ndaj 10 iranianëve dhe disa kompanive në fushën e teknologjisë në këtë...

Departamenti i Shtetit i ofron ndihmë Malit të Zi me sulmet kibernetike 

Departamenti i Shtetit njoftoi të hënën se SHBA-ja po shqyrton mënyrën më të mirë për t'iu përgjigjur çdo kërkese për mbështetje...

Arritja e marrëveshjes për dokumentet, reagon DASH: Zhbllokim i të ardhmes europiane

DASH ka reaguar për Gazetën Express pas arritjes së marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë për qarkullim me letërnjoftime. Sipas Departamentit Amerikan të...

Kreu i SPAK takime në DASH: Po verifikojmë zyrtarë e ish-zyrtarë të lartë

Kreu i Prokurorisë së Posaçme Arben Kraja dhe drejtuesja e BKH-së Aida Veizaj vazhdojnë vizitën e tyre zyrtare në Shtetet e...

DASH s’i përmend emrin Berishës, por e cilëson si faktor destabiliteti për ekonominë

"Dhuna politike është e rrallë, rastet më të fundit janë një përpjekje e udhëhequr nga një ish-lider shqiptar i shpallur non...

DASH sanksionon dy rusë për destabilizim të SHBA-së dhe aleatëve

Departamenti amerikan i Thesarit njoftoi të premten se kishte vendosur sanksione ndaj dy individëve rusë dhe katër subjekteve që i akuzon...

100 vjet miqësi SHBA-Shqipëri, DASH: Me prioritet vlerat demokratike

Me rastin e 100-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Departamenti Amerikan i Shtetit ka bërë...

Raporti i DASH: Shqipëria s’përmbush standardet për eliminimin e trafikimit

  “Qeveria e Shqipërisë nuk përmbush plotësisht standardet minimale për eliminimin e trafikimit.” Kështu theksohet në raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit...

Berisha: Berisha: Njoh kryeministra të tjerë ‘non grata’ dhe të suksesshëm

Sali Berisha tha në një intervistë për Euronews Albania se fakti që është shpallur non grata nga SHBA nuk e pengon...

SHBA sanksionon dy politikanë të tjerë në Ballkan

Dy politikanë të tjerë nga Ballkani janë sanksionuar nga Zyra e Departamentit të Thesarit të SHBA. Marinko Cavara, president i Federatës së...

Raporti i DASH-it mbi liritë fetare, Shqipëria e Kosova me probleme

Departamenti amerikan i Shtetit publikoi raportin e tij vjetor mbi gjendjen e lirisë së besimit në botë, që përfshin të dhëna...

Shqetësimi i DASH: Moska po përgatit pushtimin e Kherson

Departamenti Amerikan i Shtetit ka shprehur shqetësimin për shpejtësinë me të cilën po jepet nënshtetësia ruse në rajonet ukrainase të pushtuara...

Ish-sekretari Pompeo: Do t’u ndihmojmë për t’u forcuar ushtarakisht

Ish-sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka mbajtur një fjalim në konferencën e organizuar me rastin e 100-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike...

Të ndalet lufta, shefi i Pentagonit telefonon ministrin rus të Mbrojtjes

Shefi i Pentagonit, Lloyd Austin zhvilloi të premten një bisedë telefonike me ministrin rus të Mbrojtjes, Sergei Shoigu, të cilit i...

DASH: Kosova dhe Serbia i zgjedhin vetë prioritetet për politikat e jashtme

Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme....

Suedia ka marrë garanci sigurie nga SHBA-ja nëse dorëzon aplikimin në NATO

Suedia ka marrë garanci nga Shtetet e Bashkuara se do të marrë mbështetje gjatë periudhës që një aplikim i mundshëm për...